NYHETER 2023-05-24 KL. 20:18

Polistillslag mot företag – upptäckte illegal arbetskraft

Av Julia Sandstén Vikberg

Under två dagar har polisen tillsammans med myndigheter gjort tillslag hos flera arbetsgivare i Kungsbacka och Halland. Man har bland annat kontrollerat om företagen har illegal arbetskraft. På två företag upptäcktes anställda utan tillstånd.

Polistillslag mot företag – upptäckte illegal arbetskraft
Polisen gjorde kontroller på arbetsplatser i bland annat Kungsbacka under veckan. Foto: Christina Wagner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under tisdagen och onsdagen har polisen i Halland och gränspolisen i Väst gjort flera arbetsplatsinspektioner i samverkan med flera myndigheter, bland annat Kronofogden, Arbetsmiljöverket, Migrationsverket, Försäkringskassan, Skatteverket och i vissa fall kommunala tillståndshandläggare. Polisen skriver i ett pressmeddelande att syftet med insatsen bland annat varit att motverka att arbetsgivare anställer personer som saknar rätt att vistas eller arbeta i landet. Även att förhindra att personer som inte har rätt att vistas här utnyttjas av oseriösa arbetsgivare och att motverka osund konkurrens mellan företag.
– Regeringen har gett oss direktiv att hitta de personer som vistas illegalt i landet. När vi använder oss av de resurser vi har och gör det tillsammans med andra myndigheter blir vi effektiva och har möjlighet att upptäcka arbetsgivare som utnyttjar personer som är utsatta för människohandel, säger Petter Skoglund, polisen i Halmstad som har varit insatsledare, i pressmeddelandet.

Vid insatsen gjordes 88 inre utlänningskontroller och på två företag upptäckte polisen personer som arbetade utan tillstånd. Men eftersom Skatteverket och Försäkringskassan var med kunde även bland annat bidragsbrott och skattebrott upptäckas.

Resultatet från inspektionerna:
- Antal genomförda arbetsplatsinspektioner: 91 st
- Antal genomförda inre utlänningskontroller: 88 st
- Utl 20:5§, personer som inte får jobba, anmälan mot arbetsgivare: 2 st
- Skatteverket, anmärkningar, eventuella viten fortsatt utredning: 30 st
- Migrationsverket, ärenden för vidare beredning: 3 st
- Arbetsförmedlingen, ärenden för vidare beredning: 15 st
- Kronofogden, delgivningar: 2 st, övrigt: 4 st
- Arbetsmiljöverket, förbud/brister
Billiftar förbud: 1 st
Förbud övriga maskiner: 6 st
Anmärkningar/inspektionsmeddelande: 20 st
Degmaskiner förbud: 2 st
- Försäkringskassan, anmärkning vidare utredning: 1 st

Anmälan rättegångsbalken:
Narkotika bruk: 1 st
Grovt rattfylleri: 1 st
Grov olovlig körning: 1 st
Fordon omhändertaget enl, Tbl 7§: 1 st

Övrigt:
Felmärkt tobak: 2 st
Brister i brandskydd, vidare till räddningstjänsten.
Brister i djurhållning, vidare rapportering till länsstyrelsen.
Anmärkning och vidare till räddningstjänst och kommun då personer bor på arbetsplatsen. Vid flertalet platser.
Anmärkning gällande hantering/tillstånd av tobaksvaror/e-cigaretter på flertalet platser. Samt egenkontroll tobak, läkemedel.
Källa: Polismyndigheten









TV-klipp och nyheter

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

Populära butiken i Åsa till salu
NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Premium

Populära butiken i Åsa till salu

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner
NYHETER 2026-02-17 KL. 07:00
Premium

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner

Halland ska gå med i Kommuninvest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.