Flera stulna elsparkcyklar påträffades hos en man i Kungsbacka på lördagskvällen. Vid en husrannsakan hittade polisen även narkotika i bostaden. Mannen misstänks nu för häleri och narkotikabrott.
På lördagskvällen larmades polisen ut till en adress i Kungsbacka.
– Målsägande har av okänd anledning varit på en adress och på plats anträffat sina tillgripna elsparkcyklar. Väl på plats uppstår en ny misstanke om brott, jag antar att man hittar mer misstänkt stöldgods på platsen, säger stationsbefälet i Varberg.
Vid en husrannsakan hittade polisen även narkotika i bostaden. Mannen, som är i 30-årsåldern, misstänks nu för häleri och narkotikabrott.
Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden
Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut
Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök
Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan
Mer ansvar läggs på fastighetsägaren
✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.







