NYHETER 2023-05-10 KL. 21:00

Kungsbackaelev korad till Årets unga innovatör

Av Anton Lorentzson

Över 400 elever i åldern 12–15 skickade in bidrag till tävlingen Årets unga innovatör, som arrangeras av Unga innovatörer, som är Sveriges största innovationstävling för unga. 20 elever vann titeln och en av dem är Isabella Damre, som går i klass 8B på Hedeskolan i Kungsbacka.

Kungsbackaelev korad till Årets unga innovatör
Isabella Damre går i klass 8B på Hedeskolan. Hon är en av 20 som utsetts till Årets unga innovatör. Den 22 maj ska hon prisas i Stockholm. Foto: Anton Lorentzson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I över 40 år har tävlingen Årets unga innovatör arrangerats av den ideella organisationen Unga innovatörer. Högstadieelever över hela Sverige har tagit fram sina egna innovationer och idéer. Isabella Damre kom på sin idé när hon satt hemma och målade naglarna.
– Det var bara hälften kvar i burken och jag behövde liksom vända den upp och ner för att få ut något. Jag spillde lite och tänkte att det måste finnas ett enklare sätt att få ut nagellacket, säger hon.

Så föddes Nail Ideal, som i grund och botten är en enklare och smidigare förpackning till en nagellacksburk. Isabella Damre blev förvånad när hon fick reda på att hon vunnit.
– Det är ju en ganska enkel uppfinning, så jag tänkte nog att jag inte skulle vinna.
Vad är Nail Ideal?
– Det är en knapp på själva locket och när man trycker på den så blir skaftet längre och når hela vägen ner i burken. På så sätt kan man få ut all produkt i burken. Det är en enkel grej som behövs, men som ingen har tänkt på innan. Man vill ju få ut allt och inte behöva köpa nytt om och om igen, eftersom man bara får ut hälften.

Att hon är en av vinnarna vet hon om, men däremot inte vad hon har vunnit och i vilken kategori. Kategorierna är Hälsa, Samhällsnytta och Klimat & miljö. Prispengarna kan variera från 1 000–5 000 kronor. Hur mycket det blir får hon reda på den 22 maj, när pristagarna ska firas på Nobelprismuseet i Stockholm. Där kommer vinnarna att bjudas på lunch, få en guidad tur på museet och sedan såklart prisas på scen för sina innovationer.
– Det ska bli väldigt roligt, säger Isabella Damre, innovatör bakom Nail Ideal.



Sporten i korthet
SPORT 2025-12-08 KL. 10:17
Premium

Sporten i korthet

Piggt Onsala körde över motståndet
SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Premium

Piggt Onsala körde över motståndet

Seriekrock vid påfart till E6
NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Premium

Seriekrock vid påfart till E6

Från planta till företag – Mikaels heta hobby
NYHETER 2025-12-07 KL. 12:00
Premium

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Chilisåser ger maten ett lyft

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.