NYHETER 2025-04-29 KL. 09:51

Broarbete – risk för långa köer på E6

Av Johanna Simonsson

Ett broarbete skapar långa köer på E6 under tisdagen.

Broarbete – risk för långa köer på E6
Broarbete på E6 skapar långa köer under tisdagsmorgonen. Foto: Läsarbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är skrotning av betong på bron över E6, söder om Onsalaavfarten, som ställer till det i trafiken under tisdagen.

– Man tar bort det som sitter löst så det inte ska bli stenskott, säger Katarina Wolffram, på Trafikverkets presstjänst.

Arbetet pågår från klockan 07 till klockan 16. Under arbetsgång är ett körfält öppet åt gången. Arbetet påverkar trafiken i både norrgående och södergående riktning i olika omgångar.

Klockan 09.45 är det köer i höjd med Svinholmen och enligt Trafikverket är det stor risk för fortsatt köbildning under dagen.



TV-klipp och nyheter

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
NH erfar: Hit går Nova Hallén
Premium | ISHOCKEY 2026-03-03 KL. 10:41
Juniorkronorna kommer till Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.