NYHETER 2025-04-29 KL. 09:51

Broarbete – risk för långa köer på E6

Av Johanna Simonsson

Ett broarbete skapar långa köer på E6 under tisdagen.

Broarbete – risk för långa köer på E6
Broarbete på E6 skapar långa köer under tisdagsmorgonen. Foto: Läsarbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är skrotning av betong på bron över E6, söder om Onsalaavfarten, som ställer till det i trafiken under tisdagen.

– Man tar bort det som sitter löst så det inte ska bli stenskott, säger Katarina Wolffram, på Trafikverkets presstjänst.

Arbetet pågår från klockan 07 till klockan 16. Under arbetsgång är ett körfält öppet åt gången. Arbetet påverkar trafiken i både norrgående och södergående riktning i olika omgångar.

Klockan 09.45 är det köer i höjd med Svinholmen och enligt Trafikverket är det stor risk för fortsatt köbildning under dagen.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.