NYHETER 2022-09-29 KL. 10:30

2,43 promille - mopedförare åtalas efter vådlig färd

Av Ronny Karlsson

Mopedfärden var vinglig och slutade i ett dike. När mannen kontrollerades av polis visade det sig att han hade hela 2,43 promille alkohol i blodet. Nu väntar åtal.

2,43 promille - mopedförare åtalas efter vådlig färd
En man väntar åtal efter en vådlig mopedfärd. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i juli som mannen enligt åtalet gjorde en resa på moped som han definitivt inte borde ha gjort.
Färden på Gottskärsvägen i Onsala bröt mot flera trafikrelger. Bland annat körde mannen rakt ut framför en bilist och färden fortsatte i fel körriktning på vägen.

Till slut körde mannen ner i ett dike. Polisen kallades till platsen och promillehalten på 2,43 låg långt över gränsen för grovt rattfylleri, som går vid 1,0 promille.
Som bevis vid rättegången finns bland annat fotografier och en film på det inträffade.
Mannen, som är i 50-årsåldern, åtalas också för ett fall av rattfylleri. Detta efter att ha stoppats i en bil i Lindome i september och då haft 0,24 promille alkohol i blodet.



Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.