NYHETER 2022-09-29 KL. 10:30

2,43 promille - mopedförare åtalas efter vådlig färd

Av Ronny Karlsson

Mopedfärden var vinglig och slutade i ett dike. När mannen kontrollerades av polis visade det sig att han hade hela 2,43 promille alkohol i blodet. Nu väntar åtal.

2,43 promille - mopedförare åtalas efter vådlig färd
En man väntar åtal efter en vådlig mopedfärd. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i juli som mannen enligt åtalet gjorde en resa på moped som han definitivt inte borde ha gjort.
Färden på Gottskärsvägen i Onsala bröt mot flera trafikrelger. Bland annat körde mannen rakt ut framför en bilist och färden fortsatte i fel körriktning på vägen.

Till slut körde mannen ner i ett dike. Polisen kallades till platsen och promillehalten på 2,43 låg långt över gränsen för grovt rattfylleri, som går vid 1,0 promille.
Som bevis vid rättegången finns bland annat fotografier och en film på det inträffade.
Mannen, som är i 50-årsåldern, åtalas också för ett fall av rattfylleri. Detta efter att ha stoppats i en bil i Lindome i september och då haft 0,24 promille alkohol i blodet.



Storckenfeldts vardag – att leva med hat och hot
NYHETER 2026-07-23 KL. 19:00
Premium

Storckenfeldts vardag – att leva med hat och hot

Riksdagspolitikern har kallats för ”äckel” och ”maktgalen nazisthora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-07-25 KL. 18:32
Medaljsuccé för Sverige i dragkamps-EM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.