NYHETER 2018-08-12 KL. 15:40

"Mölndalsvatten smakar mögel"

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

”Vattnet från Mölndal smakar mögel!” Det tycker en boende i Anneberg som undrar när hon får tillbaka det underbara Lygnernvattnet.

På grund av torkan köper nämlöigen Kungsbacka just nu vatten från Mölndal genom en reservvattenledning.

Men något tydligt svar finns inte, meddelar Ulrika Haij, verksamhetschef på Teknik.

”Så länge vi har den extremt ansträngda dricksvattensituationen, torkan och avsaknaden av ett långvarigt ihållande regn, så kommer kommunen ha bevattningsförbud och vi kommer köpa in reservvatten från Mölndal.”

Och det kan bli värre:

”Ett scenario är om Mölndals Stad skulle behöva gå ut med ett eget bevattningsförbud, i så fall kommer vi inte kunna fortsätta köpa vatten av dem.”



MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare
2026-05-06 KL. 20:00
Premium

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare

Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.