NYHETER 2018-08-12 KL. 15:40

"Mölndalsvatten smakar mögel"

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

”Vattnet från Mölndal smakar mögel!” Det tycker en boende i Anneberg som undrar när hon får tillbaka det underbara Lygnernvattnet.

På grund av torkan köper nämlöigen Kungsbacka just nu vatten från Mölndal genom en reservvattenledning.

Men något tydligt svar finns inte, meddelar Ulrika Haij, verksamhetschef på Teknik.

”Så länge vi har den extremt ansträngda dricksvattensituationen, torkan och avsaknaden av ett långvarigt ihållande regn, så kommer kommunen ha bevattningsförbud och vi kommer köpa in reservvatten från Mölndal.”

Och det kan bli värre:

”Ett scenario är om Mölndals Stad skulle behöva gå ut med ett eget bevattningsförbud, i så fall kommer vi inte kunna fortsätta köpa vatten av dem.”



TV-klipp och nyheter

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

Usel halvlek sänkte Aranäs
2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-22 KL. 21:40
Nästan i mål: ”Det är tufft nu”
Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.