”Vattnet från Mölndal smakar mögel!” Det tycker en boende i Anneberg som undrar när hon får tillbaka det underbara Lygnernvattnet.
På grund av torkan köper nämlöigen Kungsbacka just nu vatten från Mölndal genom en reservvattenledning.
Men något tydligt svar finns inte, meddelar Ulrika Haij, verksamhetschef på Teknik.
”Så länge vi har den extremt ansträngda dricksvattensituationen, torkan och avsaknaden av ett långvarigt ihållande regn, så kommer kommunen ha bevattningsförbud och vi kommer köpa in reservvatten från Mölndal.”
Och det kan bli värre:
”Ett scenario är om Mölndals Stad skulle behöva gå ut med ett eget bevattningsförbud, i så fall kommer vi inte kunna fortsätta köpa vatten av dem.”
10 år sedan flyktingkrisen
10 år sedan flyktingkrisen
10 år sedan flyktingkrisen
Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.






