JOBB & PENGAR 2024-11-17 KL. 16:00

Så många är arbetslösa – och här finns lediga jobben

Av Ronny Karlsson

Antalet arbetslösa personer i Kungsbacka ökar. Samtidigt finns det en hel del lediga jobb inom vissa yrkesgrupper.

Så många är arbetslösa – och här finns lediga jobben
Det finns en hel del lediga jobb inom restaurangbranschen i Kungsbacka. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Totalt var det under oktober 1360 personer mellan 16 och 65 år som var registrerade som arbetslösa i kommunen. Under varje månad det senaste året har antalet arbetslösa ökat, och jämfört med ett år sedan har 215 fler blivit utan jobb.

Trots ökningen har Kungsbacka en låg arbetslöshet jämfört med övriga kommuner i länet. I procent ligger Kungsbacka på 3,2 procent och snittet för länet är 5,4 procent.

Siffrorna kommer från nyhetsbyrån Newsworthy och varken Kungsbacka eller Hallands län skiljer sig från övriga landet i stort. Totalt har arbetslösheten ökat i 225 av landets 290 kommuner.

Samtidigt finns det lediga jobb i Kungsbacka. I dagsläget finns det 242 tjänster att söka och vissa branscher sticker ut.

Inom restaurangbranschen finns det 36 stycken lediga jobb och där har det bland annat varit svårt under en längre tid att hitta kockar.

29 jobb finns att söka inom vården. Därtill kan vi lägga 17 tjänster som personlig assistent. 15 tjänster inom vårdadministration och tio lediga läkartjänster visar också att det finns ett stort behov av att rekrytera inom vården.

De lediga jobben har blivit tio fler i Kungsbacka under det senaste året.

Läs även:

Låga siffror – men fler går utan arbete under lång tid

Låg arbetslöshet i Kungsbacka



Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
NYHETER 2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-02-17 KL. 18:52
Spelmotorn om HK Aranäs nya intresse

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.