JOBB & PENGAR 2024-09-12 KL. 15:15

Låga siffror – men fler går utan arbete under lång tid

Inte sedan juli 2022 har andelen långtidsarbetslösa varit så hög i Kungsbacka. Men fortfarande är arbetslösheten lägst i Halland.

Låga siffror – men fler går utan arbete under lång tid
Fler går långtidsarbetslösa i Kungsbacka, men trots det är siffrorna lägst i Halland. Foto: Peter Kroon

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I augusti hade 399 Kungsbackabor varit arbetslösa i minst ett år, vilket är 21 fler än månaden innan. Siffran motsvarar 0,9 procent av arbetskraften i kommunen – andelen långtidsarbetslösa är ungefär på samma nivå som för ett år sedan. Kungsbacka tillhör de kommuner som har lägst andel långtidsarbetslösa i hela landet just nu. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.

Antalet som står allra längst från arbetsmarknaden – som varit utan arbete utan i minst två år – har ökat jämfört med samma månad för ett år sedan: från 164 till 171, eller 0,4 procent av arbetskraften i augusti 2024.

Enligt den sammanställning som gjorts av nyhetssajten Newsworthy är andelen långtidsarbetslösa i Kungsbacka den lägsta i Hallands län. I Hylte finns länets högsta långtidsarbetslöshet, 3,8 procent. I Halland som helhet hade 3 391 personer (2,0 procent) varit arbetslösa i minst ett år i augusti. Det är 94 personer fler än månaden innan.

Så här såg arbetslösheten ut i Halland under augusti månad.

Totalt i riket hade omkring 144 000 personer varit utan arbete i minst ett år i augusti. Det motsvarar 2,7 procent av arbetskraften, vilket är ungefär lika stor andel som för ett år sedan.

Av de 399 personerna som varit arbetslösa i mer än ett år i Kungsbacka kommun är 111 personer mellan 55 och 65 år och 32 är mellan 18 och 24 år. För den äldre gruppen är andelen arbetslösa 1,1 procent medan den i den yngre gruppen är 0,7 procent.

222 av de långtidsarbetslösa i Kungsbacka är födda i Sverige, medan 177 är födda utomlands. Det innebär att långtidsarbetslösheten bland Sverigefödda är 0,6 procent, medan den är sex gånger så hög – 3,8 procent – bland födda utomlands. Även i riket som helhet är arbetslösheten högre bland utrikesfödda.

Även när det gäller utbildningsnivå är skillnaderna stora. 109 av de som varit arbetslösa i minst ett år har inte någon gymnasieutbildning, vilket motsvarar en långtidsarbetslöhet på 2,4 procent i den gruppen. Det kan jämföras med 0,8 procent bland dem som gått ut gymnasiet och 0,7 procent bland dem som studerat vidare efter gymnasiet.



TV-klipp och nyheter

En nybörjare stoppade segermaskinen
2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:45
Åsa bjöd hemmapubliken på målfest
Premium | FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
Premium | SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
En nybörjare stoppade segermaskinen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.