Annelie Evenmyr är eldsjälen som startade Handboll för alla i HK Aranäs. Nu är initiativstartaren nominerad till ett pris.
Handboll. Annelie Evenmyr har varit den som dragit igång parasatsningen Handboll för alla i HK Aranäs regi. Nu är eldsjälen en av fem nominerade till Läkarmissionens vänlighetspris.
I potten finns 25 000 kronor att skänka till en organisation eller ett projekt. Juryn utser vinnaren den 6 februari.
Läs ett längre reportage om Annelie Evenmyr här.
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.

