Kommunfullmäktige har avsatt fem miljoner kronor för att främja välmående och motverka psykisk ohälsa, att fördelas av kommunstyrelsen. Nämnderna kan varje år söka pengar ur denna pott.
Nämnden för individ och familjeomsorg har tidigare år sökt och fått pengar för att kunna skapa extra aktiviteter på våra boenden. Nämnden erhöll också extra pengar ett år som till stora delar användes till att köpa olika redskap för fysiska aktiviteter. Att fysisk aktivitet ökar den psykiska hälsan är väl känt.
Uppskattade aktiviteter har permanentats och är nu en del av den ordinarie budgeten.
Vi anser att det vore önskvärt att utöka målgruppen för att fler ska få del av satsningen, i syfte att motverka isolering och främja hälsa. Därför har alliansen föreslagit att målgruppen 2026 utökas till att också omfatta användare inom personlig assistans och deltagare inom den socialpsykiatriska sysselsättningsverksamheten.
Att bekämpa psykisk ohälsa är prioriterat för alliansen i Nämnden för individ och familjeomsorg.
Tommy Rydfeldt (L),
ordförande
Marianne Pleijel (M),
1:e vice ordförande
Lou-Lou Andersson (C),
ledamot
Annika Ulfsdotter (KD),
ledamot
Läs mer debatt:
Debatt: Skolan måste ha tid för varje elev
Debatt: En rik kommun men gråtande personal
Debatt: ”Vi ber om ursäkt för allt strul”
Chilisåser ger maten ett lyft
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.



