Signaturerna ”Besviken och oroad” och ”Hälsningar från senioren” är i varsin insändare (1/9 respektive 19/9) kritiska till att antalet kontantautomater minskar och att den automat som tidigare var placerad i Onsala har tagits ur bruk.
Det stämmer att den automat som Bankomat tidigare hade i Onsala togs bort i april. Vi beklagar att det ställer till problem.
Hur många kontantautomater Bankomat har på olika orter i Sverige styrs av fler olika faktorer. Generellt minskar vi antalet automater i landet. Bakgrunden är att allt fler människor allt oftare väljer att betala digitalt i stället för med kontanter. När efterfrågan på kontanter minskar anpassar vi vår service utifrån det.
Vi tittar på behoven runt om i landet och gör en samlad bedömning av vilka automater vi ska ha kvar och vilka vi ska ta bort. Viktiga faktorer i den prioriteringen är hur mycket automaterna används och hur långt det är till andra automater i området. Det är också sådana avvägningar som ligger bakom besluten kring automaten i Onsala.
Signaturerna ”Besviken och oroad” och ”Hälsningar från senioren” är också kritiska till att många automater, bland annat en i Kungsbacka, på senare tid har varit avstängda.
Det stämmer att ovanligt många av Bankomats automater under de senaste månaderna har varit ur funktion. Vi vill be om ursäkt för allt det besvär som de stängda automaterna orsakar. Många människor är beroende av att kunna ta ut kontanter och vi ser det som oacceptabelt att så många drabbas.
Bakgrunden till problemen är att Bankomat sedan årsskiftet själva har börjat sköta kontanttransporterna till och från våra automater. Tidigare har vi upphandlat den tjänsten. Att själva sköta kontanttransporterna är en stor och komplex uppgift som oundvikligen innebär vissa initiala utmaningar. Men tyvärr blev problemen ännu större än vad vi hade förutsett och därmed kunnat förebygga. Det har lett till att många automater har varit ur funktion.
Vi gör nu allt vi kan för att lösa problemen. I stora delar av landet är automaterna åter i drift, men tyvärr kan det dröja till slutet av september innan automaterna i de västra och mellersta delarna av Sverige närmar sig ett normalläge.
Johan Nilsson,
marknadschef, bankomat AB
Läs mer debatt:
Debatt: Alla ska få känna sig trygga i skolan
Debatt: En rik kommun med fattig skola
Debatt: Stoppa arenabygget innan det är försent
Chilisåser ger maten ett lyft
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.



