Leif Fred tar i en insändare i Norra Halland upp översiktsplanen för Kungsbacka stad och eventuell byggnation på marken som idag är Forsgårdens golfbana.
Jag kan hålla med om att processen kunde varit bättre. Förslag har kommit som inte varit politiskt förankrade men det får givetvis vi politiker till delar ta på oss. Har våra direktiv varit tydliga?
Nu är planen snart på väg till beslut i kommunfullmäktige.
I det förslaget är alliansen överens om att planen inte ska innehålla byggnation på vad som idag är golfbana.
Så alla som nyttjar marken idag kan fortsätta med det.
Förmodligen kommer marken aldrig bebyggas då den består av lera som är olämplig att bygga på och av samma typ som stoppat byggnation i Anneberg.
Tommy Rydfeldt (L)
Kommunstyrelsen/kommunfullmäktige
"Tror väldigt mycket på att säga ja"
Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"
Pionjären berättar om starten
Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.





