Leif Fred tar i en insändare i Norra Halland upp översiktsplanen för Kungsbacka stad och eventuell byggnation på marken som idag är Forsgårdens golfbana.
Jag kan hålla med om att processen kunde varit bättre. Förslag har kommit som inte varit politiskt förankrade men det får givetvis vi politiker till delar ta på oss. Har våra direktiv varit tydliga?
Nu är planen snart på väg till beslut i kommunfullmäktige.
I det förslaget är alliansen överens om att planen inte ska innehålla byggnation på vad som idag är golfbana.
Så alla som nyttjar marken idag kan fortsätta med det.
Förmodligen kommer marken aldrig bebyggas då den består av lera som är olämplig att bygga på och av samma typ som stoppat byggnation i Anneberg.
Tommy Rydfeldt (L)
Kommunstyrelsen/kommunfullmäktige
Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.

