DEBATT 2025-12-26 KL. 11:55

Debatt: Ny sträckning för tågen ger bättre säkerhet

Debatt: Ny sträckning för tågen ger bättre säkerhet
Tågtrafiken lär öka mycket över tid vilket medför ytterligare stora risker för tätorten, skriver debattören. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka kommun är en mycket expansiv kommun med planer för en omfattande nybyggnation av delar av tätorten från Inlag i söder till Björkris i norr. Inom detta område sträcker sig Västkustbanan med tågtrafik, bestående av persontåg, godståg och tåg med farligt gods. Tågtrafiken lär öka mycket över tid vilket medför ytterligare stora risker för tätorten.

Efter samtal med 1:e vice ordförande i region Halland har vi förstått att regionens politiker tillsammans med politiker från Varbergs kommun har varit mycket aktiva för att sträckning av järnväg i Varberg skall ske via en tunnel m.m. för att minska utsläpp, få centrum fri från buller, effektivisera Västkustbanan och göra den mer säker. Varbergstunneln har kostat cirka 8,9 miljarder kronor varav Varbergs kommun betalat cirka 391 miljoner kronor. Den 9 juli 2025 invigdes tågtunneln.

Vi yrkar som påtalades vid samtal enligt ovan att region Hallands politiker, tillsammans med Kungsbacka kommuns politiker och Trafikverket analyserar Västkustbanan och dess tågtrafik genom Kungsbacka. I de studier vi har utfört har vi sett ypperliga möjligheter till en ny sträckning öster om Kungsbacka tätort för godståg, tåg med farligt gods samt persontåg som ej stannar i Kungsbacka. Detta alternativ innebär en väsentlig förbättrad säkerhet, mycket förbättrad boendemiljö samt dessutom en förkortning av järnvägssträcka. Detta förslag borde ingå i en framtida utveckling av Kungsbacka tätort, vara det självklara alternativet och ingå i Nationell plan för transportinfrastruktur 2026-2037.

Jan Alfredsson

Kungsbackaborna

Läs mer debatt:

Debatt: Bedrövligt att dra in busshållplatsen

Debatt: Låt barn få växa även utanför landets gränser

Debatt: Plötsliga schemaförändringar men ingen kommunikation



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-20 KL. 21:37
Politisk debatt tre veckor före valet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.