DEBATT 2025-02-01 KL. 13:00

Debatt: Fria resor till vården – en satsning för framtiden

Debatt: Fria resor till vården – en satsning för framtiden
Socialdemokrater i Region Halland föreslår fria resor med kollektivtrafik till och från sjukhusen för både patienter och personal. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Region Halland står inför historiskt stora satsningar på sjukvården. Dessa investeringar är nödvändiga för att möta framtidens krav och ge hallänningarna en trygg och tillgänglig vård. Men för att skapa en hållbar vård på riktigt måste vi också våga tänka nytt – inte bara när det gäller vårdinrättningar och personal, utan också hur patienter och anställda tar sig till och från vården.

Vi socialdemokrater i Region Halland föreslår fria resor med kollektivtrafik till och från våra sjukhus för både patienter och personal. Med en väl utbyggd kollektivtrafik skulle vi kunna göra resorna enklare, billigare och mer tillgängliga för alla. Det skulle inte bara gynna den enskilde, utan också hela samhället.

Det skulle innebära färre bilar på våra vägar, mindre trängsel och minskade koldioxidutsläpp. Behovet av dyra och resurskrävande parkeringsplatser vid sjukhusen skulle också minska, vilket frigör ytor för andra ändamål – kanske fler gröna miljöer där patienter och anhöriga kan koppla av.

För personalen skulle detta vara en konkret förbättring av arbetsvillkoren. Fria resor skulle sänka deras vardagskostnader och göra det enklare att ta sig till arbetet. För patienter skulle det innebära att ekonomin inte blir ett hinder för att ta sig till en livsviktig vård.

Vi ser detta som en klimatsmart och rättvis lösning som stärker Hallands sjukvård. En lösning där vi både satsar på framtidens vård och tar ansvar för miljön och våra gemensamma resurser.

Mikael Delin (S)

Jonas Strand (S)



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Seriekrock vid påfart till E6

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.