DEBATT 2020-03-31 KL. 18:55

Debatt: Kunde minimerat risken för smittspridning

Debatt: Kunde minimerat risken för smittspridning
Smitta minskar i Halland för fjärde veckan i rad.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Coronaviruset lamslår stora delar av världen. Även i Sverige har man stängt ned verksamheter, och företagen varslar.



Ingen vet idag hur allvarliga konsekvenserna kommer bli för samhället, i antal sjuka, döda, konkurser, arbetslöshet och allt vad det för med sig. Välfärden i Sverige har sedan tidigare haltat rejält, och den lågkonjuktur som vi väntats gå mot lär slå till både snabbare och kraftigare än vad någon räknat med och försätta landet i en mycket allvarlig kris.


Vi hade möjlighet att förbereda oss innan viruset nådde landets gränser och vidta åtgärder för att minimera risken för smittspridning, kontrollera och testa de som befunnit sig i riskområden, satt dem i karantän, men det gjordes inte.


En flertal experter har också skarpt kritiserat Folkhälsomyndigheten och dess företrädare för att varken agera tillräckligt snabbt eller kraftfullt, och man har även ifrågasatt kompetensen då det har gjorts en rad uttalanden som visat sig felaktiga.


Tyvärr är det ju heller inte första gången vi kan se att myndigheters agerande under ledning av den socialdemokratiska regeringen tillsammans med januaripartierna starkt ifrågasatts.


En del myndigheter och företag har dock agerat och trotsat FHM och låtit medarbetare som befunnit sig i riskområden arbeta hemifrån i 14 dagar. Hade man gjort detsamma i Region Halland och låtit anställd som varit utomlands testa sig, exempelvis på IVA i Varberg, så hade man kanske kunnat undvika smittspridningen där.






TV-klipp och nyheter

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget
2025-12-17 KL. 18:30
Premium

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget

Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-17 KL. 09:50
OBK-profilen klar för seriekonkurrent

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.