BLÅLJUS 2020-09-15 KL. 06:45

Kriminella nätverk opererar i Kungsbacka

De organiserade och släktbaserade kriminella nätverk som under senaste tiden lyfts i media finns även i Kungsbacka. Det bekräftar polisen.
– Vi har boende i kommunen med kopplingar till dessa nätverk, säger polischef Alexandra Larsson. 

Kriminella nätverk opererar i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De senaste veckorna har det varit stort fokus i media på vad som ofta nämns som maffialiknande klaner eller släktbaserade kriminella nätverk. Gängkonflikterna i Göteborg med flertalet dödsskjutningar som följd har dragit till sig stor uppmärksamhet, och nu kan polisen bekräfta att människor med koppling till de kriminella nätverken även finns i Kungsbacka. 

– Ja, jag kan bekräfta att vi dels har boende i kommunen som har kopplingar till dessa nätverk, men även att vissa personer ur de här organisationerna besöker Kungsbacka ibland, säger Alexandra Larsson som är tillförordnad lokalpolisområdeschef i Kungsbacka. 

De organiserade nätverken har av polisen tidigare beskrivits som multikriminella med maffialiknande inslag. Vad som är den huvudsakliga verksamheten i Kungsbacka vill man dock inte gå in i detalj på. 

– Man skulle kunna formulera det på olika sätt, men huvudsakligen rör det sig om narkotika, säger Alexandra Larsson. 

Bra samarbete


En annan debatt som följt i kölvattnet av de uppmärksammade nätverken är hur de är uppbyggda. Det är dock inget som polisen i Kungsbacka väljer att lägga fokus på. 

– Vi pratar om kriminella nätverk. Sedan om de utgår från familjer eller inte spelar ingen roll. Det är organiserad brottslighet det handlar om, säger lokalpolisområdeschefen. 

Problematiken finns enligt polisen förutom i Göteborgsregionen även i städer i södra Halland. Men för Kungsbackas del är det närheten till storstaden norrut som är mest aktuell. 

– Vi har ett stort inflytande från Göteborg. Men vi har också väldigt god kunskap och ett bra samarbete med såväl polisen i Storgöteborg som med vår underrättelseorganisation, säger Alexandra Larsson. 

I Norra Halland längre fram: Polisen berättar om hur unga dras in i den kriminella miljön. 

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.