Flera personer gav sig på en ensam kille. Den fula misshandeln betraktas som grov, och polisen söker nu vittnen till händelsen vid Borgmästareplatsen.
Det var vid 16- 17-tiden, torsdagen den nionde augusti som misshandeln ägde rum på bryggan vid Borgmästareplatsen i närheten av Kungsmässan.
Ett antal killar i övre tonåren ska av okänd anledning ha gett sig på en ensam kille.
Polisen är sparsam med detalj och söker vittnen till det inträffade.
– Vi vill behålla mycket av information för oss själva så att eventuella vittnen inte låser sig vid de uppgifter vi lämnar. Men vi är alltså intresserad av iakttagelser runt om kring, inte bara själva misshandeln, säger utredare Attila Toth.
Har du uppgifter om händelsen eller har du gjort iakttagelser, kontakta polisens utredare
Christer Ahlstrand 010-5660398, eller Attila Toth 010-5660411, polisen Kungsbacka.
Det går även att ringa 114 14.
Foto: Kristian Alm
Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning
Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.

