Flera personer gav sig på en ensam kille. Den fula misshandeln betraktas som grov, och polisen söker nu vittnen till händelsen vid Borgmästareplatsen.
Det var vid 16- 17-tiden, torsdagen den nionde augusti som misshandeln ägde rum på bryggan vid Borgmästareplatsen i närheten av Kungsmässan.
Ett antal killar i övre tonåren ska av okänd anledning ha gett sig på en ensam kille.
Polisen är sparsam med detalj och söker vittnen till det inträffade.
– Vi vill behålla mycket av information för oss själva så att eventuella vittnen inte låser sig vid de uppgifter vi lämnar. Men vi är alltså intresserad av iakttagelser runt om kring, inte bara själva misshandeln, säger utredare Attila Toth.
Har du uppgifter om händelsen eller har du gjort iakttagelser, kontakta polisens utredare
Christer Ahlstrand 010-5660398, eller Attila Toth 010-5660411, polisen Kungsbacka.
Det går även att ringa 114 14.
Foto: Kristian Alm
"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!

