En telefonstolpe blockerar nästan hela väg 975 i norra kommundelen. Trafikverket har kallat på hjälp för att lösa problemet.
Det var strax efter 12.30 på onsdagen som Trafikverket fick vetskap om problemet. Det handlar då om en telefonstolpe som fallit till marken och hamnat på vägbanan.
Det är på väg 975 som problemet uppstått och det är på sträckan mellan Lerberg och Höglanda som trafiken påverkas en hel del. Detta då telefonstolpen täcker stora delar av vägbanan och blockerar ena körfältet helt.
Trafikverkets prognos är att telefonstolpen ska vara borta från vägen vid 13.30.
Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.


