50 kilometer i timmen gäller på stora delar av vägen. Men när man närmar sig en rondell höjs hastigheten. Nu vill boende i Vallbyn se en förändring.
Det handlar om Vallbyvägen, som går från Varbergsvägen till rondellen vid Fjärås centrum. Där gäller 50 kilometer i timmen över det krön där avfarten till Böckerass finns, och samma hastighet gäller ett tag till.
Men när trafikanter närmar sig rondellen höjs hastigheten. Med bara ett par hundra meter kvar till rondellen blir det tillåtet att köra i 70.
Detta har en boende i området reagerat på. I en mail till länsstyrelsen påpekas att nuvarande regler lockar många att köra i 70 kilometer i timmen på hela sträckan. Det lyfts också fram att det saknas övergångsställen från busshållplatserna till den cykelbana som blev klar i våras.
Men viktigast enligt personen som mejlat är hastigheten.
"Går det att sänka hastigheten på Vallbyvägen? Alternativt komplettera med övergångsställen eller gupp då bilarna kör långsammare?" står det bland annat i mejlet.
Nu återstår att se om det blir en förändring eller inte.
Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.


