TRAFIK 2024-10-03 KL. 11:45

Boende vill få bort höjd hastighet nära rondell

Av Ronny Karlsson

50 kilometer i timmen gäller på stora delar av vägen. Men när man närmar sig en rondell höjs hastigheten. Nu vill boende i Vallbyn se en förändring.

Boende vill få bort höjd hastighet nära rondell
Det finns önskemål på sänkt hastighet förbi Vallbyn i Fjärås. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om Vallbyvägen, som går från Varbergsvägen till rondellen vid Fjärås centrum. Där gäller 50 kilometer i timmen över det krön där avfarten till Böckerass finns, och samma hastighet gäller ett tag till.

Men när trafikanter närmar sig rondellen höjs hastigheten. Med bara ett par hundra meter kvar till rondellen blir det tillåtet att köra i 70.

Detta har en boende i området reagerat på. I en mail till länsstyrelsen påpekas att nuvarande regler lockar många att köra i 70 kilometer i timmen på hela sträckan. Det lyfts också fram att det saknas övergångsställen från busshållplatserna till den cykelbana som blev klar i våras.

Men viktigast enligt personen som mejlat är hastigheten.

"Går det att sänka hastigheten på Vallbyvägen? Alternativt komplettera med övergångsställen eller gupp då bilarna kör långsammare?" står det bland annat i mejlet.

Nu återstår att se om det blir en förändring eller inte.



Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.