SPORT 2025-07-31 KL. 07:14

Persson till VM-semifinal – med väldigt liten marginal

Av Ronny Karlsson

Erik Persson är klar för semifinal på 200 meter bröstsim vid VM-tävlingarna i Singapore. Men platsen togs med väldigt liten marginal.

Persson till VM-semifinal – med väldigt liten marginal
Erik Persson tog sig till semifinal i VM under torsdagsmorgonen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbackasimmaren Erik Persson blev femma i sitt heat tidigt på torsdagsmorgonen och gjorde inte något av sina bästa lopp i sitt försöksheat.

Han tog sig i mål på tiden 2.11.34 vilket är en bra bit från hans bästa tider.

När det sista försöksheatet sedan var avgjort stod det klart att Persson blev 16:e man i försöken, och det var precis vad som krävdes för att få simma semifinal i eftermiddag.

Marginalen vara bara tre hundradelar och SVT:s expert Lars Frölander räknar med att det krävs betydligt bättre tid vid semifinalen som simmas under torsdagsmorgonen. Kanske måste han under 2.10.00 då.

– Vi får se om Erik har de tiderna i sig. Det är lite oroväckande att han stumnade mot slutet av loppet redan i försöken, sade han under sändningen.

Semifinalerna avgörs strax efter 14.00 i eftermiddag och sänds på SVT.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.