SPORT 2025-06-28 KL. 11:00

Erik Persson tog nytt SM-guld: "Helt okej"

Av Eric Andersson

200 meter bröstsim i ett SM brukar innebära guld till Erik Persson och så även i år. Simmaren från Kungsbacka var drygt tre sekunder snabbare än tvåan i finalen.

Erik Persson tog nytt SM-guld:
Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SIMNING. Erik Persson var storfavorit på paraddistansen 200 meter bröstsim under SM i Norrköping och 31-åringen skulle palla för trycket. I försöket simmade han på 2.17.60, vilket var en dryg sekund snabbare än tvåan.

När det var dags för final ökade landslagssimmaren tempot ytterligare och klockade in på 2.13.10, vilket var över tre sekunder snabbare än tvåan Marcus Nykvist.

– Det är ingen väldigt snabb tid men tekniskt kändes det ganska bra. Målet var att komma ut kontrollerat första 100 och sedan jobba igenom simningen. Det var helt okej, säger Erik Persson till SVT efter loppet.

Tiden var en bra bit ifrån Kungsbackasimmarens säsongsbästa som är 2.10.06. Nu återstår den sista träningsuppladdningen inför VM i Singapore i slutet av juli.

– Det är lite träning kvar innan jag går in i toppning. Jag hoppas kunna simma fort på VM, säger Erik Persson.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-07-26 KL. 17:55
BILDEXTRA: 30 bilder från EM i dragkamp
Premium | SPORT 2026-07-25 KL. 18:32
Medaljsuccé för Sverige i dragkamps-EM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.