En bostad blev beskjuten i natt vid Rosengatan i Hammerö. Polisen har spärrat av platsen.
En eller flera gärningspersoner ska ha beskjutit en lägenhet med flera skott. Det ska ha skett vid midnatt, men kom till polisens kännedom under morgonen när en person i aktuell bostad ringde dem.
– Ingen i bostaden skadades, det utreds som försök till mord och grovt vapenbrott. Ännu är ingen gripen, men ett grundligt utredningsarbete pågår i jakten på en eller flera gärningspersoner, säger August Brandt, presstalesman polisen region väst.
Bostaden har spärrats av för en solid förundersökning.
– Vi kommer genomföra teknisk undersökning under dagen och inre spaning. Vi förhör personer och har kompletterande förhör med personerna som är skrivna på adressen.

Polsien har spärrat av platsen för teknisk undersökning. Foto: Stefan Pettersson
Är personerna kända av polisen sedan tidigare?
– Jag har ingen information om det, och även om jag hade det så hade jag inte kunnat kommentera det på grund av att det är ett så tidigt skede. Men det är så klart något vi kommer utreda.

Polisen söker med hund efter spår. Foto: Annika Lundby
Vid 14-tiden skriver polisen på sin hemsida att de arbetar vidare med att hålla förhör, hantera tips och genomföra tekniska undersökningar. Man arbetar också trygghetsskapande med en ökad polisiär närvaro i området.
Polisen skriver dessutom att vissa spår har säkrats, men kan inte gå in mer på vad det rör sig om i nuläget.
Ingen är på onsdagseftermiddagen gripen efter skjutningen.
Läs mer: Efter skjutningen: Grannar känner sig ändå trygga
ANNONS
”Det saknades hjärta”
✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten
Spektakulärt projekt ska rädda staden i hundratals år
Maleviks kakhus tummar inte på kvaliteten
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!






