NYHETER 2025-05-14 KL. 12:43

Skolor sattes i fokus under statsministerns besök

Av Ronny Karlsson

Skolor var i fokus när statsminister Ulf Kristersson besökte Kungsbacka under onsdagen. Men det blev också en lunch där det var gott om både lokala moderater och säkerhetsvakter.

Skolor sattes i fokus under statsministerns besök
Statsminister Ulf Kristersson besökte Kungsbacka under onsdagen. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den moderate statsministern dök upp i Kungsbacka under onsdagsförmiddagen och inledde med ett besök på Vittra Forsgläntan.

Där hade eleverna i en av klasserna fått chansen att fundera på frågor.

– De hade fått förbereda frågor de hade i fall de skulle få en chans att träffa en känd person, till exempel statsministern, säger pressekreteraren Sara Persson.

Det var sedan en stor överraskning när statsministern faktiskt dök upp på skolan och gav eleverna svar på frågorna.

Därefter bar det av till Aranäsgymnasiet, där elever hade förbetett frågor som besvarades av statsministern.

Det blev en lunchpaus på restaurang Storgatan 1 för statsminister Ulf Kristersson under onsdagens besök i Kungsbacka. Foto: Niklas Rhodin

Det var sedan stort säkerhetspådrag när statsministern åt lunch på restaurang Storgatan 1 i Kungsbacka, och där samlades också en hel del lokala moderater som fick chansen att träffa sin partiledare.

Under eftermiddagen väntade sedan besök i Varberg.

En intervju med statsministern kommer under eftermiddagen.



Slottet kan få 30 meter hög mast
NYHETER 2025-05-14 KL. 07:00
Premium

Slottet kan få 30 meter hög mast

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen
NYHETER 2025-05-13 KL. 12:15
Premium

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen

Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan
NYHETER 2025-05-13 KL. 11:20
Premium

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan

Utreds internt av socialtjänsten

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande
NYHETER 2025-05-13 KL. 07:00
Premium

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande

Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand

Bor på camping flera månader om året:
FAMILJ 2025-05-12 KL. 20:45
Premium

Bor på camping flera månader om året: "Ett andra hem"

Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.