De båda männen ska ha gjort intrång på återvinningen i Klovsten och dessutom stulit ved i närheten. Nu är de båda misstänkta för stöld.
Det var vid 19.30 under söndagskvällen som polisen fick in larmet. En inringare hade då sett två personer ta sig in på återvinningen i Klovsten och där rotat runt i containrar. Det är oklart om de fick med sig något från området, men samma män ska också ha stulit ved i närheten.
– De sågs lasta in ved i en mindre lastbil, och vi åkte dit med en patrull. Nu är de båda männen misstänkta för stöld, säger polisens presstalesperson Jens Andersson.
Det handlade om en man i 20-årsåldern och en man i 50-årsåldern som nu misstänks för brott.
✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



