NYHETER 2023-11-15 KL. 09:36

Man begärs häktad för grovt narkotikabrott

Av Ronny Karlsson

En man i 30-årsåldern kunde gripas när polisen egentligen var på ett uppdrag som handlade om en annan person. Nu begärs mannen häktad misstänkt för grovt narkotikabrott.

Man begärs häktad för grovt narkotikabrott
En man i 30-årsåldern begärs häktad misstänkt för grovt narkotikabrott. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var sent i söndags kväll som polisen kallades till en adress i de norra delarna av Kungsbacka. Den patrull som åkte dit skulle undersöka ett larm om en man som försökte ta sig in i en fastighet i området.

Men i samband med det dök även mannen i 30-årsåldern upp. Polispatrullen fattade misstankar mot mannen och efter kontroll hittade man en stor mängd narkotika som kunde kopplas till honom.

Mannen greps och anhälls senare samma natt. Nu begärs han häktad misstänkt för grovt narkotikabrott.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-08 KL. 10:17
Sporten i korthet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.