NYHETER 2022-06-19 KL. 13:13

Livets träd har återställts – invigdes på torget

Av Julia Sandstén Vikberg

Delar av skulpturen Livets träd kapades när torget byggdes om. Men nu har det återfått sitt ursprungliga utseende och återinvigdes på Kungsbacka torg på söndagen.
– För mig handlar det om min pappas heder, säger Maria Stocks som är dotter till konstnären Lars Stocks.

Livets träd har återställts – invigdes på torget

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kopparskulpturen på torget, skapad av Lars Stocks, invigdes 1981 av kung Carl XVI Gustaf. Men i samband med att torget byggdes om 2012 gjordes vissa ändringar av konstverket. Delar av trädet kapades och konstverkets damm lades igen. Men nu har Livets träd återfått sin ursprungliga form vilket krävde en återinvigning. Det var Lars Stocks dotter, Maria Stocks, som tillsammans med kulturnämndens ordförande Kristina Karlsson drog av skynket över skulpturen på söndagen.
– För mig handlar det om min pappas heder. Han har fått sitt träd tillbaka, säger Maria Stocks till Norra Halland efter invigningen.
Det är på hennes önskan som konstverket har återställts och hon har kämpat för detta under flera år.
– Man kan inte stympa ett konstverk. Man ska ta hand om konstverken, säger hon.
I ett tal i samband med invigningen beklagade Kristina Karlsson att skulpturen tidigare ändrades, vilket hon menar inte skulle ha skett.
– Jag beklagar att Livets träd sargades i samband med ombyggnaden. Jag beklagar verkligen, sa hon.
Under invigningen talade även Harald Tjelle, utvecklingsledare på Kultur och fritid, och Wendela Sanne Öhrnell, enhetschef på Kungsbacka kommun. Ingrid Höglind, som även är krönikör för Norra Halland, har varit delaktig i kampen för att återställa skulpturen och under invigningen läste hon upp en poem som Lars Stocks skrev i samband med att han skapade den. Anders Sköld, på säckpipa, stod för musiken under invigningen.

Läs mer: Livets träd åfr tillbaka sin form

Fakta om Livets träd
Skulpturen, som invigdes 1981 av kung Carl XVI Gustaf i samband med hans Eriksgata i Halland, kom till via en tävling.
Det var Lions som utlyste den, pengarna kom från en fond avsatt för stadens förskönande.
Livets träd anspelar bland annat både på hednatidens Asken Yggdrasil och de tre kyrkor som tidigare funnits där torget nu ligger.


TV-klipp och nyheter

Barnen fick träffa brandmän vid Fyren
2025-10-17 KL. 18:00
Premium

Barnen fick träffa brandmän vid Fyren

Elever besökte NH under tidningsveckan
2025-10-17 KL. 16:00
Premium

Elever besökte NH under tidningsveckan

Förre Aranäskaptenens nya tillvaro
2025-10-17 KL. 17:00
Premium

Förre Aranäskaptenens nya tillvaro

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

Beskedet: Föreningen satsar på damlag igen
FOTBOLL 2025-10-16 KL. 16:00
Premium

Beskedet: Föreningen satsar på damlag igen

Ordföranden om de nya planerna

Sporten i korthet
SPORT 2025-10-16 KL. 08:55
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-10-17 KL. 18:00
Barnen fick träffa brandmän vid Fyren
Premium | HANDBOLL 2025-10-17 KL. 17:00
Förre Aranäskaptenens nya tillvaro
Premium | NYHETER 2025-10-17 KL. 16:00
Elever besökte NH under tidningsveckan
Premium | BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Två klubbar fick inte elitlicensen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.