NYHETER 2025-09-03 KL. 11:30

Hallands nyfödda får nytt skydd mot RS-virus

Av Johanna Simonsson

Nu erbjuds alla nyfödda i Halland förebyggande behandling mot RS-virus. Behandlingen är frivillig, kostnadsfri och ger skydd i upp till sex månader.
– Vi ser väldigt positivt på att kunna skydda de allra yngsta barnen, säger Mattias Hambert, specialistläkare på Barn- och ungdomskliniken Hallands sjukhus, i ett pressmeddelande.

Hallands nyfödda får nytt skydd mot RS-virus
Nyfödda i Halland kommer nu erbjudas förebyggande behandling mot RS-virus. Foto: Pixabay/Region Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många barn smittas av RS-virus, främst under vintern och tidig vår. Sjukdomen är vanligtvis lindrig, men vissa barn behöver sjukhusvård.

– På barnavdelningen vårdar vi barn som behöver andningsstöd, syrgas eller sondmatning. Spädbarn och barn med allvarliga underliggande sjukdomar löper större risk för sjukhusvård, berättar Hambert.

Från och med den 10 september kommer alla nyfödda barn i Region Halland erbjudas förebyggande behandling. Rekommendationen kommer från nationella NT-rådet, i samråd med Folkhälsomyndigheten. Antikropparna minskar risken för att barnet blir sjukt och ger skydd i upp till sex månader.

– Vi ser väldigt positivt på att kunna skydda de allra yngsta barnen och minska risken för allvarliga komplikationer och sjukhusvistelser, säger Hambert.

Behandlingen ges i barnets lår innan hemgång från BB. Slutdatum bestäms utifrån RS-virusets spridning under säsongen. Om mamman är vaccinerad mot RS-virus två veckor före förlossningen ges ingen behandling, eftersom barnet då redan har ett tillräckligt skydd.

Även barn under 12 månader som ingår i en riskgrupp eller har andra underliggande sjukdomar kan erbjudas behandlingen, efter medicinsk bedömning av barnläkare.



Bakgrund
Förebyggande behandling med antikroppar mot RS-virus minskar risken för att barnet blir sjukt. Skyddet varar i upp till sex månader. Infektioner med RS-virus är vanligast under vinter och tidig vår.
Källa: Region Halland

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.