KRÖNIKOR 2023-04-01 KL. 12:00

Krönika: Glädjande siffror att vara stolt över

Av Stefan Pettersson

Krönika: Glädjande siffror att vara stolt över

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Oj, vad häftigt! I förra veckan slog vi ett rejält trafikrekord på vår sajt. Under hösten införde vi Premium, vilket innebar att ingen fick hela sajten utan att betala. Till att börja med tappade vi en del trafik. Men efter att ha skruvat lite på vårt digitala tänk var vi tillbaka på siffrorna vi hade före Premium-tiden och den senaste månaden har det tagit rejäl fart.

Och i förra veckan exploderade det. 250 484 visningar på sajten under en vecka. Otroligt starka siffror. Lägg därtill att Norra Hallands upplaga ökat med 200 exemplar, till 10 500, så förstår ni att det är lite glädjerus i tidningshuset.

Det går inte att tolka det här på annat sätt än att Norra Halland är mer intressant än någonsin. Vi tackar för förtroendet och ska fortsätta leva upp till vad det innebär att vara största tidningen i Kungsbacka kommun.

Jag vill också tipsa om en sak. Du har väl inte missat att ladda ner vår app? Det är enklaste sättet att hänga med i nyhetsflödet i Kungsbacka. Du får pushar vid nyhetshändelser, har smidig åtkomst till eNH och direktlänk till ”Kryss och annat kul” på vår sajt. Så om du missat det är det hög tid att ladda ner appen.

Avslutningsvis kan jag konstatera att diskussionerna kring Akademikerförbundets rop på hjälp fortsätter.

På dagens debattsida går Tommy Rydfeldt (L), ordförande i nämnden Individ & Familjeomsorg, i försvarsställning. Och det kan man absolut göra. Men om jag i egenskap av blivande nämndordförande suttit med på ett fullmäktigemöte där frågan belysts så hade jag agerat på något sätt för att hitta en lösning. Oavsett om någon mejlat mig eller inte. Det handlar trots allt om ett rop på hjälp från de anställda. Men att lyssna på personalen verkar inte direkt vara ett signum i Kungsbacka kommun.

Dessutom är det minst sagt förvånande att Tommy Rydfeldt ifrågasätter att Akademikerförbundet skriver en debattartikel. Det behöver nog inte kommenteras djupare än att vi tack och lov har yttrandefrihet i vårt land och att det är en lagstadgad rättighet för alla.

Ha en trevlig helg.

Stefan Pettersson, chefredaktör

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.