DEBATT 2026-01-11 KL. 15:00

Debatt: Ökad elevstress efter införandet av ämnesveckor

Debatt: Ökad elevstress efter införandet av ämnesveckor
Ämnesveckorna påverkar våra barns fysiska och psykiska hälsa, skriver oroliga föräldrar. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vi är föräldrar till barn på Kapareskolan i olika årskurser. Sedan ämnesveckorna infördes upplever vi en växande oro för hur våra barn mår – psykiskt, fysiskt och studiemässigt. Samma känsla delas av andra föräldrar, vilket även framgår i Norra Hallands kommentarsfält.

Ämnesveckor skulle minska stress, men har i praktiken fått motsatt effekt. Vi möter dagligen barn som gråter av stress, är uppgivna och stundtals upplever panik inför prov.

Ur ett pedagogiskt perspektiv leder ämnesveckorna till korvstoppning snarare än hållbart lärande. Forskning om inlärning visar att kunskap inte befästs genom intensiv blockläsning under kort tid, utan genom spridd inlärning och återkommande repetition. När ett helt arbetsområde läses under en vecka och avslutas med prov på fredagen mäts ofta korttidsminne snarare än faktisk förståelse. Det ökar risken för ytlig inlärning och sämre långsiktig kunskapsutveckling, vilket kan få konsekvenser när eleverna börjar gymnasiet och förväntas bygga vidare på tidigare kunskaper.

Skolans enkät och statistik kan dessutom tolkas på olika sätt. Resultat kan vinklas beroende på hur frågor ställs och vilka delar som lyfts fram, och ger därför inte alltid en fullständig bild av elevernas faktiska situation och mående.

Ämnesveckorna påverkar även våra barns fysiska och psykiska hälsa. Forskning visar att regelbunden fysisk aktivitet är avgörande för barns stressreglering, koncentrationsförmåga, sömn och psykiska välbefinnande. Trots detta tvingas våra barn ofta prioritera bort sina fritidsintressen och idrotter såsom tennis, handboll och fotboll. På onsdagar och torsdagar bearbetas mycket av stoffet som ska pluggas inför prov på fredagar – vilket sammanfaller med träningstillfällen. Detta leder till att rörelse och återhämtning ersätts av sena studier, något som riskerar att förvärra både stress och studieförmåga.

Upplägget är mycket sårbart vid sjukdom och lärarfrånvaro. Missas en ämnesvecka förloras i praktiken ett helt område, samtidigt som elever ändå förväntas bedömas. Att outbildade, unga vikarier ska ansvara för undervisning av hela arbetsområden när ordinarie lärare är sjuka är inte förenligt med likvärdig och kvalitativ undervisning, och påverkar både stressnivåer och betyg negativt.

Vi vill också tydligt framföra att våra barn under höstterminen har fått sänkta betyg och lägre meritvärden sedan ämnesveckorna infördes. En motsats till upplägget.

Sammantaget upplever vi att ämnesveckorna har försämrat våra barns mående, lärande och förutsättningar inför vidare studier.

Vi får standardsvar från rektor, samtidigt som mentorer bekräftar oron för våra barn.

Oroliga föräldrar

Läs mer debatt:

Debatt: Rusta skogsbruket för framtiden

Debatt: Ett steg närmare tågstation i Frillesås

Debatt: Ge unga en röst – politik börjar i gymnasiet



TV-klipp och nyheter

Lek i skogen på Fritidshemmens dag
2026-05-12 KL. 18:15
Premium

Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Aranäsprofilen ser ut att lämna
HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Från två kvadrat till egen keramikstudio
KULTUR & NÖJE 2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag
Premium | HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Aranäsprofilen ser ut att lämna
Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.