Oktober är den internationella bröstcancermånaden. Det är en tid då vi påminns om vikten av tidig upptäckt och att bröstcancer fortfarande är den vanligaste cancerformen bland kvinnor i Sverige. Varje år drabbas cirka 9 500 kvinnor och 60 män. Men det finns hopp: tack vare screening och förbättrade behandlingar har tioårsöverlevnaden ökat från 50 till 90 procent.
I Region Halland kallas kvinnor mellan 40 och 74 år till mammografi med 18–24 månaders intervall. Men deltagandet varierar och det är särskilt lågt bland kvinnor med låg inkomst och utomnordisk bakgrund. Dessutom påverkar de långa avstånden i stora delar av landet. Människor på landsbygden ska ha samma goda tillgänglighet till vården som människor i städerna.
Det är inte värdigt ett land som Sverige att vården inte når alla lika. Här måste vi göra mer.
Vi föreslår att regionen satsar på riktade informationsinsatser och att arbetsgivare erbjuder mammografi på arbetstid. Det skulle sänka trösklarna för deltagande och bidra till en mer jämlik vård.
Men jämlikhet handlar också om kvalitet. I dag är det inte alltid en legitimerad röntgensjuksköterska som utför mammografiundersökningen. Röntgensjuksköterska är ett legitimationsyrke och de har alla en treårig universitetsutbildning inom huvudområdet radiografi, en utbildning som innefattar omvårdnad, bild- och funktionsmedicin, strålningsfysik och medicin. Detta krävs för att utföra ett kvalificerat arbete. Så när personal utan legitimation utför mammografiundersökningen saknas det kvalitetsbevis som en legitimation innebär, vilket kan äventyra patientsäkerheten. Vi ska givetvis ha legitimerade röntgensjuksköterskor vid dessa undersökningar och uppmuntra fler att utbilda sig till detta viktiga yrke.
Dessutom rapporterar Socialstyrelsen att samtliga regioner har brist på röntgensjuksköterskor och radiologer med bröstradiologisk kompetens. I Region Halland märks detta tydligt. Vi måste satsa på vidareutbildning och specialistkompetens i vår region – annars riskerar vi att nya behandlingsmetoder inte når patienterna.
Bröstcancervården är en fråga om liv och död. Den behöver vara personcentrerad, finnas nära människor och måste prioriteras – med resurser, kompetens och politisk vilja. Vi uppmanar Region Halland att ta ansvar för en jämlik och säker bröstcancervård.
Margot Kamruddin,
avdelningsordförande i Vårdförbundet avdelning Halland
Anna Persson, ordförande,
Svensk förening för röntgensjuksköterskor
Susanne Dieroff Hay,
ordförande, Bröstcancerförbundet
Läs mer debatt:
Debatt: Hur mycket ska politiken få påverka?
Debatt: Kungsbacka innerstad svämmas över av privatbilism
Debatt: Sluta importera växter nu
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.





