DEBATT 2025-04-03 KL. 10:00

Debatt: Laga mat som barnen tycker om

Debatt: Laga mat som barnen tycker om
"Servera mat som barnen är vana vid att äta, så att de äter," skriver debattören. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu tänker jag att det räcker. Allting handlar om pengar. Det pratas från politiker att barnen är vår framtid, nu är det dags att steppa upp lite. När skolresultat sjunker, varje organisation osthyvlas varenda år då det hela tiden ska hållas budget. Måltid har sin budget som de behöver hålla och en måltid får kosta snittpris 8,55 (ish)/elev + 3,4 kr för sallad, smör (smör och smör, uppvispad luft i Flora), mjölk och bröd. Måltidspersonal får bara servera sallad/gurka/tomat som blandsallad för att annars äter de så mycket av det ena eller det andra och det blir för dyrt...

Vi kan ju ta det extrema exemplet för några veckor sedan när det serverades en ny rätt, "Havets lasagne", med sillfärs! Hur många barn äter sill? Inte överdrivet många skulle jag säga. Servera mat som barnen är vana vid att äta, så att de äter.

För här kan vi gå vidare till nästa viktiga del, nämligen elevernas prestation i skolan. Det serveras kokos- och morotssoppa, vegetarisk tacogratäng ena veckan, andra veckan gulaschsoppa med 50/50 nöt/ärtfärs och medelhavslasagne med soltorkade tomater och fetaost. Eleverna äter någon macka och lite morötter och ska klara av resten av skoldagen på det här. Hur ska skolresultaten förbättras då? Hur ska eleverna orka energimässigt att prestera för att få bra betyg för att kunna söka in på den linjen de vill på gymnasiet? Hur ska de sedan gå ur gymnasiet med tillräckligt bra betyg för att kunna läsa vidare och förhoppningsvis arbeta i Kungsbacka? För det är väl det ni politiker vill? Att människor stannar i kommunen, att det är rätt utbildad personal på rätt position etcetera?

Alla vårdnadshavare har inte möjlighet att servera ett lagat mål mat till sitt/sina barn på kvällen när det är dags för middag och tror att barnen har ätit på förskolan/skolan.

Jag förstår att man som barn ska testa lite nya rätter ibland, men välj ut 20 rätter (4 veckors rullning) som barnen faktiskt tycker om och äter och sätt in någon ny rätt någon gång då och då. Idag ligger det på 40 rätter och 8 veckors rullning.

Jag tror på riktigt inte att ni politiker förstår allvaret i det här och det är det som gör mig mest förbannad. Vi (skolor/förskolors personal) bryr oss om våra elever och vill att de ska lyckas. Vi gör allt i vår makt för att de ska göra det men det blir allt svårare och svårare då det hyvlas ekonomiskt hela tiden. Fattar ni vad det sticker i ögonen när man läser hur många mijloner Kungsbacka kommun går i vinst varenda år?

Jag hoppas några politiker läser det här eller får det till sig så det blir någon ändring.

En vårdnadshavare/lärare i kommunen



Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen
NYHETER 2025-05-13 KL. 12:15
Premium

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen

Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete

TV-klipp och nyheter

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan
2025-05-13 KL. 11:20
Premium

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan

Utreds internt av socialtjänsten

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande
2025-05-13 KL. 07:00
Premium

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande

Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand

Debuterat i SHL – nu klar för Hanhals
2025-05-13 KL. 10:00
Premium

Debuterat i SHL – nu klar för Hanhals

Bor på camping flera månader om året:
FAMILJ 2025-05-12 KL. 20:45
Premium

Bor på camping flera månader om året: "Ett andra hem"

Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala
ISHOCKEY 2025-05-12 KL. 19:45
Premium

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala

✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts

Vännerna gör upp om SM-guldet
HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Premium

Vännerna gör upp om SM-guldet

"De har varit överlägsna hela säsongen"

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026
JOBB & PENGAR 2025-05-12 KL. 13:38
Premium

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026

"En oerhört expansiv budget"

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-05-12 KL. 09:31
Premium

Sporthelgen i korthet

Riktig bilglädje vid Rolfsån
NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Vännerna gör upp om SM-guldet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.