Kungsbacka toppar listan för kommuner i Halland som satsat mest medel på fysiska läromedel 2023. Det under vintern omskrivna statsbidraget, inköp av fysiska läromedel i grundskolan, var på max 5,7 miljoner för vår kommun. Nu när alla beställningarna är sammanställda landade Kungsbacka på 5,5 miljoner. Detta är utöver den genomsnittliga summan som vi senaste tre åren köpt läromedel för.
Socialdemokraterna hävdade tidigare i vintras i en debattartikel att Alliansen och Liberalerna i Kungsbacka helt enkelt inte givit skolorna de ekonomiska förutsättningar som krävs för att kunna få statsbidraget för läromedel.
Nu med facit i hand vet vi dock motsatsen. Att det statsbidrag som Liberalerna drivit på riksnivå nästan nyttjats till fullo, vilket möjliggjort att fler elever fått en lärobok i handen.
Elin Hysén (L), 1:e vice ordförande Nämnden för- och grundskola
Emanuel Forsell (M), ordförande Nämnden för- och grundskola
Peter Lundin (C), ledamot Nämnden för- och grundskola
Jenny Thorbjörnsson (KD), Nämnden för- och grundskola
Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.

