DEBATT 2024-02-22 KL. 10:00

Debatt: Grattis till Kungsbackas elever

Debatt: Grattis till Kungsbackas elever
Dagens debattartikel handlar om tillgången på böcker i skolan. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka toppar listan för kommuner i Halland som satsat mest medel på fysiska läromedel 2023. Det under vintern omskrivna statsbidraget, inköp av fysiska läromedel i grundskolan, var på max 5,7 miljoner för vår kommun. Nu när alla beställningarna är sammanställda landade Kungsbacka på 5,5 miljoner. Detta är utöver den genomsnittliga summan som vi senaste tre åren köpt läromedel för.

Socialdemokraterna hävdade tidigare i vintras i en debattartikel att Alliansen och Liberalerna i Kungsbacka helt enkelt inte givit skolorna de ekonomiska förutsättningar som krävs för att kunna få statsbidraget för läromedel.

Nu med facit i hand vet vi dock motsatsen. Att det statsbidrag som Liberalerna drivit på riksnivå nästan nyttjats till fullo, vilket möjliggjort att fler elever fått en lärobok i handen.

Elin Hysén (L), 1:e vice ordförande Nämnden för- och grundskola

Emanuel Forsell (M), ordförande Nämnden för- och grundskola

Peter Lundin (C), ledamot Nämnden för- och grundskola

Jenny Thorbjörnsson (KD), Nämnden för- och grundskola



Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.