BLÅLJUS 2022-10-14 KL. 15:55

Kvinna åtalas fler flertalet brott

Av Anton Lorentzson

En kvinna i 20-årsåldern åtalas på fyra punkter efter en stökig kväll i början på augusti.

Kvinna åtalas fler flertalet brott
20-årig kvinna åtalas på fyra punkter. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under en och samma kväll/natt begick 20-åringen tre brott. Olaga hot, hemfridsbrott och försök till våld mot tjänsteman. Kvinnan ska ha hotat en person genom att säga "jag kan slå ner dig" och "jag kan döda dig hur lätt som helst" eller ord med liknande innebörd enligt åtalet. Dessutom ska kvinnan olovligen ha stannat på personen och dennes sambos fastighet på en adress i Kungsbacka kommun. Polisen anlände till platsen och omhändertog kvinnan med stöd av lagen om berusade personer. Väl i polisbilen, på väg till polishuset i Varberg, ska kvinnan upprepade gånger ha försökt att bita en av poliserna i armen.
Kammaråklagaren menar att alla gärningar begicks med uppsåt av 20-åringen. Drygt en vecka senare ska 20-åringen återigen ha hotat samma person, denna gången genom att uttala "du ska dö" eller ord med liknande innebörd, enligt åtalet. Detta är den fjärde åtalspunkten.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-20 KL. 21:00
Pizza-VM avgjort i Italien
Premium | FOTBOLL 2026-01-20 KL. 13:30
Profilen testade med superettanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.