NYHETER 2020-08-09 KL. 10:32

Rejv och fylla gav hektisk polisnatt i Kungsbacka

Helgens värmebölja innebar en hel del jobb för polisen. Flera Kungsbackabor tittade för djupt i flaskan. Samtidigt arrangerades ett högljutt rejv i Älvsåker.

Rejv och fylla gav hektisk polisnatt i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fylla och rejvfest. Så kan lördagsnatten i Kungsbacka sammanfattas.

Många berusade sig


Precis som på flera andra håll i länet tittade överhettade helgfirare för djupt i glaset. Flera av dem blev så berusade att de inte kunde ta vara på sig själva, vilket ledde till att de omhändertogs av polis.

Kvinna ramlade omkull


En av dem var en kvinna som var så kraftigt berusad att hon ramlade omkull i centrala Kungsbacka strax efter 21 på lördagskvällen. Polisen ryckte ut för att hjälpa henne och köra henne hem.

Grannar klagade på rejv


Vid 21-tiden på kvällen fick polisen också kännedom om en rejvfest som pågick i Älvsåker. Kringboende slog larm om höga ljudnivåer och polisen åkte ut för att be festdeltagarna sänka volymen. Rejvet fortsatte därefter ända fram till klockan sex på söndagsmorgonen.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.