För första gången arrangeras Kungsbacka Stadsfestival och imorgon går startskottet. Norra Halland följer festligheterna på plats och liverapporterar under festivalen.
Stadsfestivalen, som tidigare hette Kungsbacka Kulturfestival, pågår mellan klockan 11 och 22 runtom i Kungsbacka. På programmet står allt från cirkus och EPA-utställning till konserter och filmvisningar.
– Likt tidigare år med Kungsbacka Kulturfestival kommer det att vara en fin blandning av kulturella upplevelser, men den här gången kryddar vi det hela med tre större akter, säger Patrick Flanagan, evenemangsansvarig på Kungsbacka kommun, i ett pressmeddelande.
Den första av dessa står Carolina Wallin Pérez för, som klockan 18 går upp på scenen i Badhusparken med sina tolkningar av Kentlåtar. Därefter, 19:30, är det Göteborgsbandet Styva Linans tur att inta scenen på Kungsbacka torg med sina ”råa och skarpa skildringar av vardagens verklighet”. Festivalens höjdpunkt, och avslutning, är kanske Hoffmaestro som rundar av kvällen på Kungsbacka torg klockan 21.
Följ Norra Hallands liverapportering mellan klockan 15 och 22.
Här är hela programmet:
Kungsbacka torg
· 19:30: Styva linan
Deras råa och skarpa skildringar av vardagens verklighet, klädda i en mix av indie, progg och folkhemsrock, har gjort dem till ett av landets mest omtalade band.
· 21.00: Hoffmaestro
Med sina energifyllda scenshower och låtar som blivit moderna klassiker bjuder Hoffmaestro på ett pärlband av hits. Tillsammans har de streamats över hundra miljoner gånger på Spotify.
Gröna ytan vid Kungsbacka torg
· EPA-utställning
Kulturhuset Fyren
· 14.00: Stina Ekblad
Möt skådespelaren Stina Ekblad i ett personligt samtal där hon, med utgångspunkt i sin självbiografi Här brusar strömmen förbi, berättar om hur kärleken till språk, dramatik och poesi tog form, och hur den har format hennes liv både på och utanför scenen.
Badhusparken
· 14.00: Cirkus Gaston
En clowninspirerad cirkusföreställning full av humor, överraskningar och publikens skratt. Balanskonster blandas med humor och musik där alla bjuds in att delta utan att behöva komma upp på scen.
· 17.00: Vädur
Fyra unga, skickliga instrumentalister som tillsammans blåst nytt liv i svensk folkmusik och snabbt blivit ett av scenens mest spännande nya band.
· 18.00: Carolina Wallin Pérez
Följ med på en nostalgisk resa när Carolina Wallin Pérez framför Kentlåtar. En kärleksfull hyllning till Sveriges största rockband och deras tidlösa låtskatt.
Kungsbacka Teater
· 18.00: Maguy Marin: Singspiele
En poetisk och visuellt stark dansföreställning om möten mellan människor, lyssnande och de känslor som väcks ansikte mot ansikte.
Biostaden Kungsbacka
· 13.00: Maguy Marin: L’urgence d’agir
En fascinerande film om hur dansklassikern May B skapades, och om den legendariska koreografens liv och konstnärliga vision, berättad av hennes son David Mambouch.
· 18.00: The Roses
I samband med Kungsbacka Stadsfestival bjuder Bio Kontrast på filmen The Roses. Handling: Ivy och Theo lever ett till synes perfekt liv, men när Theos karriär rasar och Ivys ambitioner växer uppstår en destruktiv konkurrens som hotar deras äktenskap. The Roses, inspirerad av Rosornas krig, har Benedict Cumberbatch och Olivia Colman i huvudrollerna.
Restaurang Ester
· 14.00: Thilini Guldbrand Trio tolkar Cornelis Vreeswijk
· 15.15: Blues Deluxe spelar blues och soul
Kungsbacka kyrka
· 18.00: Körkonsert
Med reservation för ändringar.
Ville få tillbaka mötena med människor
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.