NYHETER 2023-02-03 KL. 11:00

Polisen söker ägare till bortsprungen hund

Av Ronny Karlsson

En bortsprungen hund har hittats av polisen. Nu söker man efter ägaren, bland annat via sociala media.

Polisen söker ägare till bortsprungen hund
Polisen i Kungsbacka söker efter ägaren till den här hunden. Foto: Polisen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Hunden hittade i går kväll i Fotskäl och finns nu alltså hos polisen i Kungsbacka. Men förhoppningen är att den inte ska bli kvar där, utan att ägaren ska dyka upp.
Polisen ber nu om att få ut informationen till allmänheten och den som tycker sig känna igen hunden uppmanas att ta kontakt via telefonnummer 114 14 och be om att få prata med stationsbefälet i Kungsbacka.
Polisen var även inblandad i ett annat ärende med en hund nyligen, då en hund smet efter en trafikolycka i närheten av Frillesås. Den gången gick det bra och hunden hamnade hos sin ägare.
Nu hoppas man på samma lyckliga slut även här.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-02-25 KL. 17:00
Eriksson om comebacken i Scandinavium

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.