NYHETER 2022-01-12 KL. 16:00

Misstänks inblandad i sexhandel på massagesalonger

Av Julia Sandsten Vikberg

Kvinnan drev 13 massagesalonger under täckmanteln "thaimassage". På salongerna ska över 50 anställda ha erbjudit sexuella tjänster till kunderna. En man som bor i Kungsbacka misstänks ha varit inblandad i sexhandeln och åtalas nu för grovt koppleri.

Misstänks inblandad i sexhandel på massagesalonger
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I början av oktober genomförde ett hundratal poliser i region Väst en stor insats mot massagesalonger. I samband med tillslaget greps en kvinna i 50-årsåldern som bor i Göteborg och en man i 60-årsåldern som bor i Kungsbacka. Båda misstänks ha varit inblandade i sexhandeln som pågått på massagesalongerna.

Kvinnan ska sedan 2020 ha drivit minst 13 massagesalonger i Göteborg och på andra orter i Västra Götaland där minst 57 anställda ska, förutom att erbjuda massage till kunder, även ha erbjudit eller gått med på sexuella tjänster som masturbation och samlag. Kvinnan ska ha krävt en grundavgift av massörerna, på 1500-1700 kronor i månaden, för att få arbeta och hon har i sin tur ersatt massörerna med 120-140 kronor per massagetillfälle, vilket enligt åtalet anses vara en orimligt låg lön. För att få ekonomin att gå ihop har massörerna även erbjudit sexuella tjänster.

Kvinnan uppskattas ha fått intäkter på mer än tre miljoner kronor från salongerna. Pengarna ska ha kommit bland annat från grundavgiften som massörerna betalat samt från inkomster för sexuella tjänster som inkommit till företagets konto. Enligt åtalet har kvinnan på ett otillbörligt sätt ekonomiskt utnyttjat de anställda kvinnorna.

Mannen från Kungsbacka misstänks ha hjälpt kvinnan att driva verksamheten på flera sätt. Han ska ha varit rådgivande till kvinnan, medverkat i finansieringen, svarat för kontakter med hyresvärdar och även gått i borgen för hyreskontrakt, gjort inköp, bistått med marknadsföring och insamling samt fört över pengar från verksamheten till Thailand.

Nu åtalas både mannen och kvinnan för grovt koppleri.

TV-klipp och nyheter

Döda mannen vid Röda Holme identifierad
2026-03-17 KL. 14:27
Premium

Döda mannen vid Röda Holme identifierad

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé
NYHETER 2026-03-17 KL. 07:45

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé

Miljonpublik älskar verkstadsunderhållning

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.