Klik venligst
NYHETER 2021-11-16 KL. 08:15

Drive in ska få stopp på influensan i Åsa

Av Ronny Karlsson

En nysatsning ska göra att influensan hålls tillbaka i Åsa.

Drive in ska få stopp på influensan i Åsa
Drive in-vaccinering ska se till att hålla influensan i schack i Åsa. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mycket har handlat om coronavaccin de senaste 18 månaderna. Men i helgen satsar Åsa Vårdcentral på att erbjuda influensavaccin till riskgrupper och 65-plussare, och besökarna behöver inte ens gå ur bilen. Det är på lördag mellan 10 och 13 som man anordnar en drive in-vaccinering mot influensa.
– Vår upplevelse är att det tagit fart med influensan igen efter att vi börjat att träffa folk på ett annat sätt, säger verksamhetschefen Therese Theander.
De som vill ha vaccin får fylla i en hälsodeklaration och sedan erbjuds vaccinet utan att besökaren ens behöver lämna bilen.


Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-16 KL. 11:10
OV-stjärnan om det pressade läget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.