KULTUR & NÖJE 2019-11-15 KL. 17:07

Stor bredd på konstverken

Många har ansökt, men 27 konstnärer har valts ut av en jury att ställa ut i den första versionen av Vintersalongen. Resultatet: En salig blandning verk och uttryck av en brokig skara konstnärer fyller Kungsbacka konsthall.

Stor bredd på konstverken

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kroppar och natur avbildade på oljemålningar, objekt skapade av kärleksdikter och en rå video som skapats ur en aggression av hur folk möter folk med funktionsnedsättning. Variationen på de 48 konstverken är lika stor som variationen på konstnärerna – 18 kvinnor och 9 män, både etablerade och oetablerade konstnärer, med ett åldersspann mellan 28 och 90 år. Men en sak har de gemensamt – de har en anknytning till Kungsbacka.
– Det kan vara så att de har vuxit upp här, bott här eller jobbat här. De har på något sätt präglat eller präglats av Kungsbacka, säger Charlotta Hanno, utvecklare konst i Kungsbacka konsthall.

Stort intresse


Enligt henne har det varit ett högt tryck på ansökningar till Vintersalongen.
– 139 konstnärer har ansökt. Det har varit ett väldigt stort intresse. Den oberoende juryn som har utsett vilka som får ställa ut ett eller flera verk består av Fredrik Lindqvist, en konstnär som är verksam i tyska Bayern, och Gunhild Stensmyr, som är kraften bakom bland annat Konsthall Tornedalen och Skärets konsthall.
– Att det är en jury som väljer ut verken är ett sätt för konstnärer att nå ut med sin konst. Deras verk blir sedda av en från konstnärshållet och en från ett institution, säger Charlotta Hanno. Om det kommer finnas chans till att ansöka till andra omgångar av Vintersalongen vet man ännu inte.
– Vi testar i år och sedan får vi utvärdera det efteråt och se vad publiken och de från konsthållet tyckte, säger Charlotta Hanno.

Invigs på lördag


Årets Vintersalong pågår på Kungsbacka konsthallen mellan den 16 november och 12 januari. Det är Kristina Karlsson, ordförande i nämnden för Kultur och Fritid, som inviger utställningen på lördag.
– Det är en fantastisk bredd på verken och konstnärerna. Äntligen får vi en salong i Kungsbacka där en jury utser verken, säger Kristina Karlsson.

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

TV-klipp och nyheter

Premiär för nya satsningen mot ensamhet
2026-01-15 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya satsningen mot ensamhet

Avslöjar: Aranäs open pausas
2026-01-15 KL. 16:00
Premium

Avslöjar: Aranäs open pausas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-15 KL. 16:00
Avslöjar: Aranäs open pausas
Premium | NYHETER 2026-01-15 KL. 15:33
Örn blev påkörd av tåget
Premium | HANDBOLL 2026-01-15 KL. 09:48
Talangen lånas ut till allsvenskan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.