KRÖNIKOR 2025-11-07 KL. 16:00

Krönika: Spindeln ska lämna nätet och flytta in i stadshuset

Krönika: Spindeln ska lämna nätet och flytta in i stadshuset
Stefan Pettersson, chefredaktör, signerar dagens krönika. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Gnäll eller befogad oro? Ja svaret du får beror nog på vem du frågar.

De senaste veckorna har vi haft ett antal artiklar och insändare om beslutet att centralisera koordinatorerna inom Vård och omsorg till stadshuset. Flytten sker vid årsskiftet.

En koordinator har som uppdrag att stötta äldreomsorgens enhetschefer. En av enhetscheferna påpekar i en insändare att koordinatorerna är en viktig länk i verksamheten. Bland annat hanteras scheman, bemanning och koordinatorn finns helt enkelt till hands för att stötta. En spindel i nätet. En fixare. Men nu ska alltså de verksamhetsnära stödfunktionerna skötas på distans.

En anställd i Kungsbacka kommun hyllar i en insändare koordinatorerna som diamanterna på arbetsplatsen. ”Våra koordinatorer finns där för oss medarbetare i livets alla händelser. Det är dom vi pratar med i första hand, de är dom som hjälper oss få ihop livet med deras pusslande med arbetspass, en tröstande famn att andas ut hos, en hjälpande hand som fixar med alla nycklar, larm, system, kort. Dom står där med oss. Dom finns där när vi behöver dom på plats där vi jobbar.”

Och varför görs då förändringen? Jo efter att ha sett över insatsplaneringen vill ansvariga förbättra uppföljning och att insatser inte ska vara så personberoende. ”För att möta omsorgstagarnas behov mer dynamiskt, och samtidigt stärka arbetsmiljön för våra medarbetare, beslutade vi att organisera insats- och bemanningsplaneringen i en ny gemensam enhet”, säger verksamhetschefen.

Det låter lite halvflummigt, men samtidigt inte lätt att förklara en stor förändring i några meningar.

Minst en enhetschef och många i personalen ställer sig minst sagt frågande till förändringen. Så vad händer nu? Ja sista ordet verkar i varje fall inte vara sagt. För Ermin Škoric (S), 2:e vice ordförande i nämnden för Vård och omsorg, har skickat in ett initiativärende till nämndens sammanträde den 13 november. ”Koordinatorerna har en otrolig viktig roll i verksamheten. De har arbetsuppgifter som i vissa delar kan skötas på distans, men de behöver finnas på plats fysiskt för att klara av det enorma pusselarbete som är schema och samtal med chefer och personal. De är spindeln i nätet och gör sitt jobb bäst i en verksamhetsnära miljö. Vi tycker att det hela är en dåligt underbyggd idé”, säger Ermin Škoric.

Nu har jag inte jobbat inom vård och omsorg, men jag har erfarenhet av centraliseringar. Det har för det mesta gått åt skogen. Återstår att se om spindlarna får vara kvar i sina decentraliserade nät och göra nytta eller om dom ska irra bort sig i stadshuset.

Ha en trevlig helg.

Stefan Pettersson, chefredaktör



TV-klipp och nyheter

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

Vinglig färd på E6 – men ingen gripen
2025-12-04 KL. 19:24
Premium

Vinglig färd på E6 – men ingen gripen

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta
NYHETER 2025-12-03 KL. 13:30
Premium

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta

Nu öppnar ansökan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 13:30
Värvar anfallare från lokalkonkurrent

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.