HANDBOLL 2021-09-15 KL. 22:05

Glädjeämnet stavades Wennerholm

En gång är ingen gång sägs det. Men Adam Wennerholm hade svårt att göra mer för att sudda ut minnet av Rasmus Thorbjörnsson.

Glädjeämnet stavades Wennerholm
Adam Wennerholm hade show i öppningsmatchen.



Att det fanns frågetecken för hur HK Aranäs skulle klara sig utan Rasmus Thorbjörnssons målskytte var självklart. Högersexan slutade trea i skytteligan. HK Aranäs valde att ersätta med Hugo Bengtsson som var andraval i Önnered. Bengtsson ihop med oprövade Adam Wennerholm fick den otacksamma uppgiften att fylla skyttekungens skor. Tränaren Jerry Hallbäck valde 21-årige Adam Wennerholm i premiären.

Just det valet kunde inte ha blivit bättre. Högersexan inledde med att leverera från kanten – sedan tog han över straffskyttet och inledde med att retsamt flippa sjumeterskastet.

– Det var bara att gå dit och sätta dit den, jag har gjort det förr. Jag tyckte han stängde där jag ville skjuta, så jag fick korrigera, säger han om den retsamma straffen.

Sitt livs match


Det var bara början – Adam Wennerholm tog hand om två straffar och nio lägen i öppet spel. Samtliga överlistade Alingsåsmålvakterna. Doldisen lämnade premiären med elva mål. elva mål var vad han gjorde på hela förra säsongen.

– Det kändes bra. När jag väl får förtroendet vill jag visa att jag kan också.

Vad är förklaringen till elva fullträffar?
– Jag går in för att debutera på riktigt i år. Sedan var jag taggad på att spela inför publik och att få visa upp oss och mig själv. Jag hade en go inställning och det blev ju bra.

Blev du extra taggad med tanke på att Rasmus Thorbjörnsson, som du ska ersätta, fanns på andra sidan?
– Både jag och nej. Vi är goda vänner sedan förra säsongen men det är klart jag vill visa mig för honom. Så litegrann ändå.

Efter ett segdraget dopingtest lämnade Adam Wennerholm ändå Alingsås tomhänt. Sitt livs match gav noll poäng i tabellen. – Det suger, men vi kommer inte sluta att kämpa för det.

 

Läs mer om premiären här.

Och här.

Läs fler sportnyheter här.

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
NYHETER 2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

TV-klipp och nyheter

Populära butiken i Åsa till salu
NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Premium

Populära butiken i Åsa till salu

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner
NYHETER 2026-02-17 KL. 07:00
Premium

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner

Halland ska gå med i Kommuninvest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.