TV-klipp och nyheter

DEBATT 2024-06-29 KL. 10:00

Varför vill SD, KD och M straffa barnen?

Varför vill SD, KD och M straffa barnen?
Foto: Pixabay

Vid Nämnden för För- och Grundskolas senaste sammanträde behandlades en motion från Sverigedemokraterna, där den som behöver tolkhjälp efter tre års vistelse i Sverige ska bekosta detta själv. I svaret från förvaltningen framgår det att detta förmodligen står i strid med gällande lag samt

-att det kan innebära inskränkningar i förutsättningarna för att bedriva en rättssäker verksamhet

- stå i strid med barnkonventionen och därmed strida mot barnets bästa

- kunna vara diskriminerande.

Ovanstående är tunga argument för att avslå Sverigedemokraternas motion, men tillsammans med Moderaterna och Kristdemokraterna driver dom igenom att motionen skall bifallas. Det finns inga ekonomiska argument för detta, då det på årsbasis handlar om 359 000 kr. Det är blott och bart ideologiska skäl. Den som inte lärt sig svenska på tre år ska straffas. Vem är det som egentligen kommer att straffas? Jo barnen, som inte kommer att få det stöd som behövs av föräldrarna. All forskning visar att ju tidigare vi sätter in åtgärder desto större är chansen att barnen kommer att klara skolan och också att inte hamna i gängkriminalitet.

Sverigedemokrater, Moderater och Kristdemokrater kommer med den här motionen att straffa barnen för att föräldrarna inte lärt sig svenska och medverka till att skapa sämre förutsättningar för barnen att lyckas i det svenska samhället. Varför?



Förbättrad punktlighet efter Västtrafiks satsning
NYHETER 2025-02-18 KL. 11:44
Premium

Förbättrad punktlighet efter Västtrafiks satsning

”Grundförutsättningarna är bättre än de har varit på väldigt länge”

TV-klipp och nyheter

Pepparrotsodlare i konkurs:
2025-02-18 KL. 07:45
Premium

Pepparrotsodlare i konkurs: "Inte lönsamt längre"

Familjeföretaget från 1800-talet tvingas stänga

Flera anmälningar om jäv – byggfråga får tas i Göteborg
2025-02-18 KL. 07:00
Premium

Flera anmälningar om jäv – byggfråga får tas i Göteborg

För många känner inblandad politiker

Journalisten Amr återvände till Syrien – efter 12 år
NYHETER 2025-02-17 KL. 20:45
Premium

Journalisten Amr återvände till Syrien – efter 12 år

När diktatorn flytt ser han en framtid i Syrien igen

Miljöministern besökte Kungsbacka
NYHETER 2025-02-17 KL. 20:00
Premium

Miljöministern besökte Kungsbacka

Hanhals kapitulerade
ISHOCKEY 2025-02-16 KL. 19:22
Premium

Hanhals kapitulerade

Släppte in sex mål för andra matchen i rad

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-02-17 KL. 20:56
Påkommen inbrottstjuv flydde platsen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.