DEBATT 2024-12-06 KL. 10:00

Debatt: Lustgasens farliga lockelse – ett växande problem för ungdomar

Debatt: Lustgasens farliga lockelse – ett växande problem för ungdomar
Fredrik Kollberg (KD), gruppledare, tar upp lustgasen som ett allvarligt samhällsproblem. Foto: Norra Halland/Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under de senaste åren har lustgas blivit ett populärt berusningsmedel för våra ungdomar. Detta har snabbt utvecklats till ett allvarligt samhällsproblem, där konsekvenserna för individens hälsa och för samhället i stort är långt allvarligare än vad många kanske trott.

Lustgas, som egentligen är en industriell gas, används av vissa för att få en kortvarig rusupplevelse. När ungdomar använder lustgas på detta sätt utsätter de sig för risker som ofta underskattas. Gasen påverkar hjärnan och kroppens nervsystem, vilket kan orsaka allt från yrsel och medvetslöshet till allvarliga långsiktiga skador som nervskador och hjärnskador. Upprepad användning kan ge bestående skador, som förlamning eller dödsfall på grund av syrebrist.

Vad som gör problemet särskilt alarmerande är att lustgasen ofta ses som en "snabb fix", något som är lättillgängligt och till synes ofarligt. Den säljs på nätet, i butiker och på festmarknader utan tillräcklig kontroll eller upplysning om de farliga konsekvenserna.

Men det handlar inte bara om individens hälsa. Lustgasens ökade användning påverkar även samhället i stort. När ungdomar missbrukar lustgas riskerar de inte bara sin egen framtid, utan också hela samhällsstrukturen. Ungdomar blir långvarigt beroende av substanser, vilket skapar ökade kostnader för vård och rehabilitering. Missbruket leder till ökade behov av psykiatrisk vård, där unga människor hamnar i ett destruktivt beteende som kan vara svårt att bryta.

För att minska lustgasens negativa påverkan på unga människor behöver vi börja med att utbilda ungdomar om de verkliga riskerna. Föräldrar, skolor och sociala aktörer måste arbeta tillsammans för att ge ett klart och tydligt budskap om farorna med lustgas.

Det finns också en miljömässig aspekt då de tomma tuberna ofta slängs i naturen, ligger längs med vägarna och på parkeringar runt om i Kungsbacka.

Vi kristdemokrater föreslår därför att utredningen om ett lagförslag skall ges ett snabbspår för att ett införande skall kunna ske skyndsamt.

Förslag på åtgärder innefattar bland annat åldersgräns på 18 år, begränsning av mängd man får köpa som privatperson (max två behållare á 9 gram), de som säljer lustgas i strid med den föreslagna lagen skall kunna dömas till fängelse eller böter.

Det är dags att vi tar lustgasens farliga lockelse på allvar och ser till att skydda våra unga från de långsiktiga skador den kan orsaka, både för dem själva och för samhället i stort.

Fredrik Kollberg (KD)

Gruppledare

Helena Nyborg (KD)

Vice ordförande Gymnasie och arbetsmarknad

Läs även:

Politiker vill ha hårdare regler för lustgas

SD vill ha förbud mot lustgas i Kungsbacka



Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.