DEBATT 2021-06-08 KL. 13:00

Debatt: Vi har råd, men viljan saknas

Debatt: Vi har råd, men viljan saknas

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Återigen läser vi om missförhållanden, lex Sarah-anmälningar och oförberedda vikarier utan utbildning vid kommunens boenden med särskild service. Förvaltningschefen säger i Norra Halland att ”antalet händelser bedöms som fullt rimligt”. Och så dras utflykterna in för de boende – brukarna – av kostnadsskäl.

Detta är som vi i Miljöpartiet ser det fullständigt orimligt och helt oacceptabelt.

Det handlar om rättvisa. I vår värld har alla kommuninvånare samma rätt till livskvalitet. Vi som har haft turen att få födas och leva utan allvarliga funktionsnedsättningar har ingen som helst rättighet att ta ifrån andra deras möjligheter att så långt det går få utveckla sina förutsättningar och förverkliga sina drömmar.

Detta är nåt vi ska göra för att det är rätt. Vi kan välja när det gäller andra delar av kommunens budget, om vi ska ha den eller den andra arenan eller det ena eller det andra parkeringsupplägget. Men vi kan inte välja när det gäller dessa människors möjligheter att leva goda liv. Vi är skyldiga dem det stödet, vare sig det gäller bemötande, boende eller verksamhet. Punkt.

Vi har i en motion hösten 2020 från Miljöpartiet lyft frågan om ”En mänskligare budgetering” och om förebyggande arbete, det som ibland kallas sociala investeringar. Motionen – som ännu inte är behandlad – pekar på att ökade kostnader för insatser det ena året leder både till besparingar senare och framför allt en högre livskvalitet för dem det berör.

Det är en fråga om värdighet och respekt. Så ge tillbaka utflykterna, gärna idag, och sätt igång med bemanningsplaner och kompetensutveckling. Vi har råd, det är bara viljan som ska till.

Jan Riise, Elisabeth Sahlsten, Clas Rosander och Maria Losman, Miljöpartiet Kungsbacka

 

 

Så ska duon locka nya gäster till hotellet
NYHETER 2026-02-21 KL. 09:00
Premium

Så ska duon locka nya gäster till hotellet

Henrik och Jörgen har många järn i elden

Träffpunkt rivs och samvaron splittras
NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Premium

Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Äldre upprörda över chockbesked utan dialog

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-21 KL. 13:55
Så tycker Kungsbackaborna om snön

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.