BLÅLJUS 2020-09-24 KL. 18:51

Mordbrännares bekant begärs häktad

En kvinna bekant med den 35-årige man från Kungsbacka som sitter häktad för bland annat grov mordbrand, begärs nu häktad misstänkt för delaktighet i två bränder.

Mordbrännares bekant begärs häktad
En man och en kvinna misstänks för att ha tänt på ett hus i Älvsered i slutet av augusti i år.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Norra Halland har tidigare berättade om den 35-årige man från Kungsbacka som flera gånger är dömd för brott mot kvinnor han har haft en relation med. Hösten 2016 dömdes han bland annat för att ha eldat upp sin exflickväns bil, och för att upprepade gånger hotat med att ”bränna ner allt som finns.”

Misstänks för två anlagda bränder


Förra veckan häktades han misstänkt för grov mordbrand och grov skadegörelse:

I slutet av augusti totalförstördes en villa i Älvsered i en anlagd brand. De boende i villan kunde ta sig ut och klarade sig utan skador.

Den grova skadegörelsen gäller en bilbrand i Skällinge. Tre parkerade bilar som stod parkerade nära en villa, sattes i brand tidigt en morgon.

Kvinnlig bekant i Mölnlycke


Han misstänks också för misshandel, olaga hot och skadegörelse i Mölnlycke i början av september. På samma gata som brotten begåtts (i Mölnlycke), bor en kvinna i 30-årsåldern som är bekant till mannen. Vad Norra Halland erfar är eller har hon varit hans flickvän, men det vill polisen inte bekräfta i dagsläget.

I torsdags begärdes kvinnan häktad, misstänkt för delaktighet i de båda bränderna i augusti. Vad det gäller misshandel och olaga hot i Mölnlycke, är hon dock målsägande.

Mer information i morgon


Christer Bartholdsson, lokalpolisområdeschef för Falkenberg vill inte uttala sig i ärendet innan häktesförhandling. Han säger dock att det handlar om brott i nära relation.

Under fredagen kommer polisen gå ut med mer information i ärendet.

Tidigare i NH:

Dömd kvinnomisshandlare häktad misstänkt för mordbrand 

 

TV-klipp och nyheter

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

Populära butiken i Åsa till salu
NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Premium

Populära butiken i Åsa till salu

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner
NYHETER 2026-02-17 KL. 07:00
Premium

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner

Halland ska gå med i Kommuninvest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.