NYHETER 2019-10-10 KL. 13:48

Är Varla IBK ny herre på täppan?

Är Varla IBK ny herre på täppan?
Niklas Käll fick se sitt lag åka på en storförlust på fredagskvällen. Arkivfoto.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

INNEBANDY. Varla IBK:s damlag har de senaste säsongerna haft det tufft mot topplagen, Warberg, Falkenberg och ärkerivalen Onsala, i seriespelet. Sedan Niklas Käll tog över huvudansvaret på bänken för tre säsonger sedan har de aldrig varit nära att hota. Storförlust efter storförlust radades upp.

– Det är just självförtroendet som har sviktat väldigt mycket, säger Varlatränaren.

Flera tongivande spelare tröttnade och lämnade. Trots det blåser det positiva vindar i truppen enligt huvudtränaren. Ersättarna fanns redan i klubben. Sex spelare från årskullen 2003 flyttades upp inför säsongen och har imponerat.

– De som kommit upp har ett helt annat självförtroende. Jag var lite orolig inför säsongen men vi har en bred och bra trupp med konkurrens underifrån.




Dessutom har en ny målvakt i form av Linda Magnusson hämtats in från Lindås vilket stabiliserat defensiven.

Den uppdaterade truppen har startat säsongen med en stark tro på sig själva. Derbyrivalen Onsala besegrades för första gången med Käll som tränare i DM.

–  Tidigare har jag sagt det att för oss handlar det inte om att vinna mot topplagen. Men nu kan vi äntligen ställa krav, säger Käll.

Har pendeln börjat vända till er fördel?

– Jag hoppas det. Vi har inte varit rivaler mer än på plan tidigare. Och jag tror att det kommer att bli så i år också. Men det roligaste av allt är att det blir roligare derbymatcher, säger Käll.

I Onsalalägret anser de sig fortsatt vara det bättre laget. Inför säsongen har Mattias Hermansson och Ola Petersson tagit över huvudansvaret. Samtidigt tappade man sin bästa poänggörare i Alicia Forsström som flyttat till Jönköping för studier.

– Jag tror att vi är det bättre laget fortfarande men de har absolut kommit närmare. Vi var inte riktigt igång under DM. Och sedan tror jag att det var nyttigt att förlora den matchen, säger Hermansson.

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård
NYHETER 2026-04-12 KL. 17:45
Premium

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Familjen tänker sälja trädhuset som Husdrömmar fick följa

TV-klipp och nyheter

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
KULTUR & NÖJE 2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-12 KL. 12:29
Passiv start fällde laget i premiären

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.