SPORT 2023-01-23 KL. 10:08

Ordnade extrapoängen med 16 sekunder kvar

Av Eric Andersson

För andra helgen i rad spelade Lindome IBK dubbla matcher. Tre pinnar mot jumbon och ett sent förlängningsavgörande blev resultatet.

Ordnade extrapoängen med 16 sekunder kvar
Emma Klockargård blev hjälte i förlängningen. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Lindome IBK tillbringade helgen i Karlstad med dubbla möten mot lag i den västra allsvenskan. Under lördagen stod jumbon Hagfors IF för motståndet som endast hade tagit en poäng på 15 matcher. Inför sista perioden var Lindome två mål bakom men tack vare ett starkt powerplay inkasserades tre poäng.
– Vi underskattade motståndet och fick en riktigt dålig start. Men till sista perioden kommer vi in med energi och ett bra powerplay hjälper oss att döda den matchen, säger tränare Mathias Bernvid.

Dagen därpå väntade tuffare motstånd mot tabelltrean Skogshalls och det blev en jämn batalj. Efter ordinarie tid var ställningen 3–3 sedan hemmalaget snöpligt kvitterat med drygt en minut kvar. Men i förlängningen knep Lindome extrapoängen efter Emma Klockargårds avgörande med 16 sekunder kvar.
– Det var skönt och kändes rättvist då vi haft mycket stolpe ut under säsongen. Fem av sex poäng under den här helgen hade vi tagit på förhand.

Med sex omgångar kvar placerar sig Lindome i lite av ett ingenmansland. Det är nio poäng till kvalspel uppåt och åtta poäng till kvalspel neråt.
– Inför säsongen sa vi att topp fyra är godkänt och det får vi sträva efter. Samtidigt ska vi vara ödmjuka inför att vi har tuffa matcher kvar. Vi får titta både uppåt och neråt i tabellen och få bägge situationerna under kontroll.


Matchfakta:
Hagfors IF – Lindome IBK 4 – 7 (2–2, 2–1, 0–4)
1–0 (04.56), 1–1 (06.26) Amanda Lööv Miljevic, 2–1 (13.34), 2–2 (17.20) Jonna Karlsson, 3–2 (23.56), 4–2 (31.08), 4–3 (38.29) Emma Klockargård, 4–4 (44.00) Viktoria Rosberg, 4–5 (50.47) Therese Landén, 4–6 (51.17) Emma Klockargård, 4–7 (51.39) Michaela Holmström

Matchfakta:
Skogshalls IBK – Lindome IBK 3 – 4 e.förl. (0–0, 1–2, 2–1, 0–1)
1–0 (35.18), 1–1 (35.53) Jonna Karlsson, 1–2 (39.30) Anna Svedman, 1–3 (48.23) Amanda Lööv Miljevic, 2–3 (53.19), 3–3 (58.56), 3–4 (64.44) Emma Klockargård

2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.