NYHETER 2022-07-05 KL. 13:00

Grannar kan tycka till om nya hus på Tingberget

Av Christina Forlin

De tre planerade husen på Tingberget närmar sig bygglov, men först ska grannarna höras. Fram till den 1 augusti kan de som är berörda av bygget lämna synpunkter.

Grannar kan tycka till om nya hus på Tingberget
De planerade flerbostadshusen ska ligga på Drottninggatan mellan de befintliga gamla husen och Kungsgatan. Foto: Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var förra våren som fastighetsbolaget Aranäs lämnade in en ansökan om bygglov för tre flerbostadshus på Tingberget med totalt 84 lägenheter.
De fem och sex våningar höga husen ska ligga på Drottninggatan mellan de befintliga gamla husen och Kungsgatan, på den nuvarande parkeringen och gräsmattan.
Ett garage är inplanerat under mark och på entréplan. Lägenheterna finns på de fyra respektive fem översta våningarna.

Synpunkter juli ut
Fram till den 1 augusti kan nu sakägare, boende och hyresgäster komma in med synpunkter till byggnadsnämnden.
– Vi kommer att bedöma om det som eventuellt kommer fram är olägenheter och hur stora de i så fall är, säger bygglovshandläggare Gunilla Kriström på Kungsbacka kommun.
Det så kallade grannhörandet genomförs eftersom det planerade bygget innebär en avvikelse från detaljplanen.
– Det är en del av garaget under jord, 74 kvadratmeter, som kommer att hamna på punktprickad mark där man enligt detaljplanen inte får bygga.
Efter att grannarna sagt sitt fortsätter arbetet med att bereda bygglov, och enligt Gunilla Kriström kan det finnas färdigt till hösten.


Lärorikt om hemberedskap
NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Riktig bilglädje vid Rolfsån
Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.