En dykolycka inträffade i Lerkil under onsdagskvällen. En kvinnlig dykare omkom. (Uppdaterad)
Larmet inkom strax efter klockan 20 och räddningstjänst, polis och ambulans skickades till platsen.
Olyckan inträffade i närheten av Lerkils hamn. Två dykare var involverade i olyckan. En av dykarna, en kvinna, togs upp medvetslös ur vattnet.
Den kvinnliga dykarens liv gick inte att rädda, trots livräddningsförsök på platsen. Kvinnan är i 60-årsåldern.
Den andra dykaren klarade sig utan skador.
– Det kommer in larm om en person i vattnet. En person påträffar en medvetslös kvinna på platsen. Hjärt- och lungräddning utförs på platsen, säger Jens Andersson, polisens presstalesperson i region Väst, på torsdagsmorgonen.
Anhöriga är underrättade.
Läs också:
Drunkningsolyckan: "Jag försökte rädda hennes liv"
Förundersökning inledd efter dödsolyckan
✔ Gick och la sig som världsmästare ✔ Prispengarna ✔ Har överraskat sig själv
✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.




