Ett strömavbrott ska ha inträffat i Kungsbacka under tisdagen.
Strömmen ska ha gått idag vid klockan 10 och kunder i bland annat Fjärås, Sundstorp och Rossared drabbades.
– Det är en skogsmaskin, någonstans i Ålgårda, som drog ned ett par luftledningar och orsakade ett strömavbrott för ungefär 250 kunder, säger Jesper Liveröd, presschef på Ellevio.
Personal är på plats i området och arbetar. Vid 12-tiden ska endast två kunder vara drabbade, men Ellevio varnar för att strömmen kan komma och gå under arbetet.
– Vi fick tillbaka strömmen rätt omgående genom omkopplingar, men sen finns det arbete kvar.
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.


